Jak sprawdzić autobus, którym jedziemy na wycieczkę? Wystarczy smartfon z internetem

Wsiadając do autobusu, bardzo szybko możemy sprawdzić, czy pojazd ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC. Wystarczy jedynie spisać jego numer rejestracyjny i podać go na specjalnej stronie internetowej. Całość trwa kilka sekund. Potrzebny jest jedynie smartfon z dostępem do internetu. 

Jak sprawdzić autobus, którym jedziemy na wycieczkę? Wystarczy smartfon z internetem
  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 sierpnia 2022

Jak sprawdzić autobus przez smartfona?

Od kilku lat w Polsce działa usługa „Bezpieczny autobus”. Aby z niej skorzystać, wystarczy posiadać smartfon z przeglądarką internetową i dostępem do sieci. System nie wymaga instalowania jakiejkolwiek aplikacji, czy użycia profilu zaufanego. To jedna z najprostszych oraz najszybszych usług elektronicznych oferowanych przez administrację państwową.

Wystarczy wejść na stronę internetową www.bezpiecznyautobus.gov.pl i wpisać w specjalnie oznaczonym polu numer rejestracyjny pojazdu. Nic więcej. To wystarczy, by natychmiast dowiedzieć się, czy autobus, do którego wsiadamy, ma prawo poruszać się po drogach, czy też powinien zostać odstawiony na najbliższy parking. 

Jakie dane w usłudze „Bezpieczny autobus”?

Dzięki wygenerowanemu w usłudze raportowi dowiemy się, czy sprawdzany pojazd posiada aktualne obowiązkowe badanie techniczne wykonane w stacji kontroli pojazdów, czy jest przypisana do niego ważna polisa OC. System sprawdzi również, czy pojazd nie został wyrejestrowany lub skradziony. Ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa są także dane techniczne autobusu. Mamy tu na myśli liczbę miejsc. Jazda przepełnionym autobusem może się przecież skończyć tragicznie. Usługa pozwala także na sprawdzenie ostatniego zarejestrowanego przebiegu sprawdzanego pojazdu. 

Do sprawdzenia tylko krajowe autobusy 

Wadą, choć nietrudną do zrozumienia systemu jest to, że dzięki usłudze możemy sprawdzić jedynie autobusy jeżdżące na polskich tablicach rejestracyjnych. Tą drogą nie jesteśmy w stanie zweryfikować pojazdów zarejestrowanych np. w Niemczech, czy na Litwie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!