Według jakiego klucza umieszczane są miasta na drogowskazach?

Na kursie prawa jazdy dowiemy się, jak wygląda tablica drogowskazowa, czyli znaki (od E-1 do E-22), ale według jakiego klucza umieszczane są nazwy miejscowości na drogowskazach? O tym wie niewielu. Tajniki tworzenia takich znaków opisała niedawno GDDKiA. 

Według jakiego klucza umieszczane są miasta na drogowskazach?
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 sierpnia 2022

Informacje na drogowskazach – według jakiego klucza? 

Dobór miejscowości na drogowskazach nie jest przypadkowy. Zasady są określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 roku ws. szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa uchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Z jego treścią można zapoznać się tutaj.

Tworząc drogowskazy, najważniejsza zasada umieszczania miejscowości kierunkowych opiera się ściśle określonej hierarchii. W przypadku dróg krajowych, w pierwszej kolejności umieszczane jest najbliższe miasto wojewódzkie. Inną możliwością (drugą w hierarchii) jest najbliższe miasto na prawach powiatu (często to byłe miast wojewódzkie). Trzecie w kolejności jest najbliższe miasto powiatowe. 

Jeżeli droga prowadzi do przejścia granicznego wpisuje się dalej jego nazwę wraz ze znakiem PL oraz znakiem wyróżniającym dane państwo, czyli np. „D” w przypadku Niemiec, „CZ” Czech, czy „BY” – Białorusi. 

W którym województwie jest najwięcej fotoradarów?W którym województwie jest najwięcej fotoradarów?Anna Malinowska

Miasta zagraniczne na polskich drogowskazach

Rozporządzenie, o którym napisaliśmy na wstępie, zostało zmodyfikowane w maju 2019 roku. Dopuszczono wówczas umieszczanie nazwy dużego miasta sąsiedniego państwa do którego prowadzi droga. Są one podawane zarówno w języku polskim, jak i oryginalnej pisowni (poprzednio tylko drugi wariant). GDDKiA podaje przykład. Jeżeli jedziemy autostradą A4 i zbliżamy się do granicy z Ukrainą, zobaczymy obok siebie „Lwów (L’viv). Jadąc w przeciwnym kierunku, do Niemiec znajdziemy nazwę „Drezno (Dresden)”. Dodatkowo po prawej stronie nazwy drogowcy umieszczają znak wyróżniający państwo.

Kolejność miast na drogowskazie – co mówią przepisy?

Po pierwsze warto pamiętać, że tablice szlaku drogowego stosowane są po tu, by potwierdzić przebieg danej drogi krajowej oraz w celu podania jej numeru, bądź numerów. Kolejność miejscowości nie jest przypadkowa.

W wierszu górnym wskazuje się najbliższą miejscowość, która jest siedzibą gminy lub powiatu. Może to być także miejscowość turystyczna lub miejscowość na skrzyżowaniu z inną drogą krajową lub wojewódzką. 

Niżej powinny znajdować się nazwy miast o znaczeniu administracyjnym, turystycznym lub komunikacyjnym

Na samym dole umieszczana jest nazwa miasta kierunkowego, przejścia granicznego lub nazwa miasta sąsiedniego państwa.

To oznacza, że w Polsce inaczej niż w niektórych innych państwach, nazwy miast na drogowskazie umieszczane są w kolejności od najbliższego do najdalszego. Podróżując jednak po Europie, możemy zobaczyć, że niektóre kraje stosują dokładnie… odwrotną kolejność. 

Ile nazw miejscowości na drogowskazach?

Jak tłumaczy GDDKiA - „liczba miejscowości powinna być tak dobrana, aby liczba wierszy podających ich nazwy nie przekraczała czterech na drogach ogólnodostępnych i ekspresowych, a trzech — na autostradach. Jeżeli na tablicy szlaku drogowego miejscowość podawana jest tylko dlatego, że leży w niej skrzyżowanie z inną drogą krajową, po prawej stronie nazwy miejscowości zaleca się umieszczanie numeru krzyżującej się drogi”. 

Liczby kilometrów na drogowskazach 

Zgodnie z przepisami, liczby kilometrów na tego typu znakach powinny określać odległość od znaku do centralnego punktu danego miasta czy miejscowości. Może być to np. główne skrzyżowanie, rynek, ratusz etc. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!