Widzieliście już na drodze znak drogowy z „czarną łapą”? GDDKiA zaprasza do ankiety

Od 2021 roku GDDKiA montuje przy drogach szybkiego ruchu charakterystyczne tablice z rysunkiem „czarnej dłoni” i podpisem „STOP – Zły kierunek”. Teraz zarządca dróg prosi kierowców o udział w krótkiej ankiecie na temat nowych oznaczeń. 

Widzieliście już na drodze znak drogowy z „czarną łapą”? GDDKiA zaprasza do ankiety
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 sierpnia 2022

Co oznacza znak drogowy z „czarną łapą”?

Pomysł na instalację specjalnych tablic ostrzegawczych „STOP – zły kierunek” narodził się w Niemczech. Inicjatywa przyjęła się także w innych krajach, m.in. w Austrii, Słowacji oraz Chorwacji. W ubiegłym roku polską wersję oznaczeń wprowadziła także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Po co montowane są znaki „STOP – zły kierunek”?

Tablica ma być sposobem na zmniejszenie liczby zdarzeń, w których kierowca mylnie interpretuje oznaczenia na zjazdach i rozjazdach i wjeżdża na drogę ekspresową lub autostradę pod prąd. Jak powszechnie wiadomo, skutki takiej pomyłki mogą być tragiczne.

Charakterystyczne duże żółte tablice, z napisem „STOP Zły kierunek” i symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu, już w ubiegłym roku ustawiliśmy m.in. przy autostradzie A4 na węzłach Opole Zachód, Rzeszów Północ i Przemyśl. Tablice pojawiły się również na łącznicy węzła Głogów Południe na drodze ekspresowej S3 oraz w dwóch punktach na węźle Świlcza na S19” – informuje dyrekcja. Podobne oznaczenia można zobaczyć także wzdłuż trasy S7 m.in. na węźle Kielce Południe. 

 

Nowy znak na polskich drogach?

Warto pamiętać, że sama GDDKiA nie określa nowego oznaczenia mianem „znaku drogowego”. Obecnie mowa jedynie o „ostrzegawczej tablicy”. Pomysł jest cały czas testowany. Zarządca drogi liczy, póki co, na opinie samych kierowców na temat tego typu zabezpieczeń.

Do końca sierpnia aktywna jest specjalna ankieta, której wypełnienie zajmuje mniej niż minutę. Wystarczy wejść na specjalnie stworzony linkhttps://forms.office.com/r/p5pt5eEXKA i odpowiedzieć na kilka pytań związanych z samym znakiem, a także doświadczeniach związanych z podróżowaniem drogami ekspresowymi. 

ILUSTRACJA: GDDKIA.GOV.PL

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!