Jak sprawdzić przedsiębiorstwo turystyczne?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przestrzega, by każdy turysta wybierający się na zorganizowany wyjazd dobrze sprawdził, czy firma, której powierza swoje pieniądze i bezpieczeństwo znajduje się w ewidencji przedsiębiorców turystycznych. Wyjaśniamy, jak sprawdzić przedsiębiorstwo turystyczne? 

Jak sprawdzić przedsiębiorstwo turystyczne?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 sierpnia 2022

Warto wiedzieć, jak sprawdzić przedsiębiorstwo turystyczne

UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina, że „tylko korzystanie z usług legalnie działających biur podróży gwarantuje, że nie zostaniemy na lodzie w razie niewypłacalności firmy”. Historia ostatnich lat zna bowiem przykłady dużych i renomowanych firm, których biznes nagle się załamał. Obrazki koczujących na lotniskach turystów, pokazywane w telewizji, czy w relacjach na portalach informacyjnych, zapadają zresztą w pamięć.

Jeżeli organizator wyjazdu turystycznego działa w tzw. szarej strefie, to w razie niewypłacalności przedsiębiorstwa, na kliencie spoczywa konieczność opłacenia kontynuacji wyjazdu, a także kosztów powrotu do Polski. Z kolei turyści, którzy nie zdążyli wyjechać z niewypłacalnym przedsiębiorstwem, tracą pieniądze i o zamówionych wczasach mogą zapomnieć. Ubieganie się o zwrot poniesionych kosztów jest możliwe na drodze sądowej. Trzeba jednak pamiętać, że jest to długa droga. Niestety nie zawsze zakończona sukcesem. 

Jak sprawdzić autobus, którym jedziemy na wycieczkę? Wystarczy smartfon z internetemJak sprawdzić autobus, którym jedziemy na wycieczkę? Wystarczy smartfon z internetemAnna Malinowska

Bankructwo legalnie działającej firmy turystycznej

W zupełnie innej sytuacji są konsumenci, którzy wybrali w pełni legalnie działającą firmę turystyczną. Jeżeli z powodu niewypłacalności, klient nie wyjedzie lub poniesie koszty związane z powrotem do kraju, może liczyć na zwrot wszystkich środków wpłaconych operatorowi wyjazdu turystycznego. Zwrot pieniędzy „jest zagwarantowany dzięki zabezpieczeniom wymaganym prawem od organizatorów turystyki (np. gwarancji ubezpieczeniowej) oraz działalności Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego obsługiwanego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny” – wyjaśnia UFG. 

Jak sprawdzić firmę turystyczną? 

To, czy firma, z którą wybieramy się na wyjazd działa w pełni legalnie, można sprawdzić na stronie https://tfg.ufg.pl, klikając na górnym pasku pole „Ewidencja”. Jeśli znajdziemy tam nasze biuro podróży, oraz czy oferowana impreza jest zgodna z zakresem działania tego biura, możemy spokojnie pakować walizki. Miłej podróży!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!