Gdzie w Europie jest najwięcej fotoradarów? W tych krajach musisz uważać!

Gdzie w Europie jest najwięcej fotoradarów? Wcale nie w Polsce! Pod tym względem nie znajdujemy się nawet w czołówce zestawienia. Twórcy aplikacji Yanosik sprawdzili, gdzie na Starym Kontynencie jest najwięcej urządzeń rejestrujących przewiny kierowców. 

Gdzie w Europie jest najwięcej fotoradarów? W tych krajach musisz uważać!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 sierpnia 2022

Najwięcej fotoradarów jest we Włoszech

Najwięcej fotoradarów w jednym państwie zlokalizowanych jest we Włoszech. Tam działa aż 7.456 aktywnych urządzeń, które rejestrują przewinienia kierowców. Na drugim miejscu, choć ze sporą różnicą, znajduje się Wielka Brytania. W tym kraju, znanym z wysokich mandatów za przekroczenia prędkości działa aż 5.305 fotoradarów. Podium zamykają Niemcy z liczbą 4.916 urządzeń. 

Na czwartym miejscu uplasowała się Francja, w której działa aż 3.625 instalacji rejestrujących wykroczenia. Na piątym miejscu znajduje się Szwecja. Tam działa 2.045 fotoradarów.

Ile fotoradarów znajduje się w Polsce?

Tymczasem w Polsce działa obecnie wg Yanosika 587 takich urządzeń (choć ich liczba będzie w najbliższym czasie rosła). Pod tym względem zajmujemy więc dopiero 13. miejsce w Europie. Niedawno w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o statystykach fotoradarów w naszym kraju z uwzględnieniem danych wojewódzkich. Z artykułem na ten temat można zapoznać się tutaj

Gdzie jest najmniej fotoradarów w Europie?

Jest taki kraj na Starym Kontynencie, w którym odnalezienie fotoradaru graniczy z cudem. Mowa o Irlandii, w której działają tylko 3 takie urządzenia. To nawet mniej niż w wielokrotnie mniejszym Księstwie Liechtenstein, gdzie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu zainwestowali jedynie w pięć takich aparatów. 

Gdzie są najdroższe mandaty? 

Najdroższe mandaty w Europie są obecnie w Wielkiej Brytanii. Tam za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h zapłacimy nawet 5,5 tys. euro. Dla porównania w Austrii to samo wykroczenie wyceniane jest przez tamtejszy taryfikator jedenastokrotnie mniej, bo 500 euro. 

Analogiczne przekroczenie prędkości we Francji „kosztuje” aż 1,5 tys. euro, natomiast w Niemczech jest to 560 euro.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!