Polska kolej bije rekordy. Ponad 30 mln podróżnych w lipcu 2022

Polskie koleje przewiozły w lipcu 2022 roku pond 30,5 mln osób. To najlepszy „lipcowy” wynik od czasu zbierania danych przez Urząd Transportu Kolejowego. W porównaniu do analogicznego okresu 2021 r. ruch pasażerski wzrósł o ponad 29,4%

Polska kolej bije rekordy. Ponad 30 mln podróżnych w lipcu 2022
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 sierpnia 2022

Polska kolej bije rekordy

Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w lipcu 2022 r. podróż koleją wybrało 30,5 mln osób, czyli prawie 7 mln więcej niż rok wcześniej. Odkąd regulator prowadzi tego typu statystyki, jeszcze nie zdarzyło się, że w lipcu osiągnięty zostałby taki wynik. 

Oczywiście taką sytuację można wytłumaczyć m.in. drogimi paliwami, przez które podróż pociągiem staje się dużo tańsza, niż samochodem. Nie zapominajmy jednak również o coraz nowocześniejszym taborze. Klimatyzowane wagony, gniazdka do ładowarek, łączność WiFi, to wszystko razem sprawia, że kolej jest świetną alternatywą dla auta. Nie tylko w celach turystycznych, ale również w czasie wyjazdów służbowych. 

1.200 km linii kolejowych zmodernizowanych do 2028 roku1.200 km linii kolejowych zmodernizowanych do 2028 rokuMichał Górecki

Wzrost pasażerokilometrów

Jednym z najważniejszych dla przewoźników parametrów jest liczba pasażerokilometrów. W tym wypadku zanotowano jeszcze większy wzrost. W tym odczycie zanotowano wzrost o 36,7%. To oznacza, że kolej przewiozła nie tylko więcej pasażerów, ale również na dłuższych niż przed rokiem trasach. 

Średnia długość przejazdu pasażera kolei

Jak wynika z wyliczeń Urzędu Transportu Kolejowego, średnia odległość przejazdu jednego pasażera wyniosła w lipcu 2022 roku 85,5 kilometra. Faktycznie to lepszy wynik o 4,5 kilometra niż rok wcześniej. 

Wyniki kolei w 2022 r.

Lipcowy wynik był również lepszy w ujęciu miesiąc do miesiąca. Polscy przewoźnicy obsłużyli w lipcu 700 tysięcy pasażerów więcej niż w czerwcu – wyliczył UTK. 

Ogółem od stycznia do lipca tego roku pociągami podróżowało ponad 188,6 mln osób, wykonano pracę przewozową na poziomie 13,2 mld pasażerokilometrów, wartość  pracy eksploatacyjnej wyniosła 108,1 mln pociagokilometrów. W porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r. nastąpił wzrost tych parametrów odpowiednio o 56,4% w liczbie pasażerów, 70,2% w pracy przewozowej i 5,8% w pracy eksploatacyjnej” – informuje regulator w komunikacie.

Która stacja kolejowa w Polsce ma najwięcej pasażerów? Są dane UTKKtóra stacja kolejowa w Polsce ma najwięcej pasażerów? Są dane UTKMichał Górecki

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!