Bon turystyczny zostanie na dłużej? Nawet na ferie zimowe 2023!
Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy regulującej Polski Bon Turystyczny. Zrobił to w momencie, w którym wszyscy spodziewali się, że na jego realizację pozostały ostatnie dni. Okazuje się, że czas na wykorzystanie PBT zostanie wydłużony, aż do końca pierwszego kwartału 2023 roku. To oznacza, że będzie można go wymienić na atrakcje w najbliższe ferie zimowe.

- Anna Malinowska
- /
- 5 września 2022
Polski Bon Turystyczny wydłużony
O potrzebie przedłużenia terminu ważności bonów turystycznych mówiła już w połowie lipca Polska Organizacja Turystyczna oraz Rada Ekspertów ds. Turystyki. Wiadomo jednak było, że aby postulat wcielić w życie, konieczna będzie zmiana ustawy w procesie legislacyjnym.
Popularność bonu turystycznego
Według rządowych wyliczeń z Polskiego Bonu Turystycznego korzystało przeszło 6,2 mln dzieci. Środki, które dzięki realizacji bonów trafiły do przedsiębiorców, były ważnym zastrzykiem finansowym w obliczu poważnych problemów spowodowanych pandemią koronawirusa. „Sygnalizowaliśmy potrzebę utrzymania w polskim porządku prawnym rozwiązań mających obopólne korzyści — odciążających budżety polskich rodzin oraz wspierających przedsiębiorców turystycznych dotkniętych skutkami pandemii” – wyjaśnił sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Andrzej Gut-Mostowy.
Wycieczki klasowe z państwowym dofinansowaniem, także w nowym roku szkolnymMichał Górecki
Skutki zmiany ustawy o Polskim Bonie Turystycznym
Na mocy zaproponowanych zmian termin PBT został wydłużony z 30 września 2022 na 31 marca 2023. Dzięki temu, do końca pierwszego kwartału 2023 roku będzie można za pomocą bonów nadal płacić za usługi hotelarskie, a także imprezy turystyczne. Dzięki temu, więcej osób będzie mogło w pełni skorzystać z tego rozwiązania wprowadzonego w 2020 roku.
Komu przysługuje bon turystyczny?
Polski Bon Turystyczny w wysokości 500 zł można otrzymać na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Elektroniczny bon dostępny jest na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Osoby uprawnione, które dotychczas nie aktywowały tego świadczenia, mogą to zrobić, za pośrednictwem PUE ZUS.
Dodatkowe 500 złotych można otrzymać na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności, czyli mówimy w takim przypadku o wsparciu w wysokości 1000 złotych. „Osoby, które jeszcze nie wykorzystały aktywowanych bonów, lub wykorzystały je częściowo, na swoim profilu PUE ZUS mogą także sprawdzić stan posiadanych środków” – czytamy w komunikacie.
Jak wygląda Polski Bon Turystyczny?
Polski Bon Turystyczny to dokument elektroniczny w postaci 16-cyfrowego, unikalnego kodu. Warto pamiętać, że prawo nie zezwala na jego wymianę na gotówkę. Odsprzedaż zatem nie wchodzi w grę.
Bonem możemy zapłacić np. za wypoczynek rodziny, ferie, wakacje czy jednodniowe wycieczki. Dopuszczalny jest także zorganizowany wypoczynek dla dzieci i młodzieży, a także szkolne wycieczki, zimowiska, kolonie, półkolonie, obozy, turnusy rehabilitacyjne, a także imprezy turystyczne, które łączą minimum dwie usługi turystyczne.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.