Autostrada A1 w całości jeszcze w 2022 roku!

To jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji drogowych w Polsce. A1 na odcinku Piotrków Trybunalski – Kamieńsk, która zastąpiła legendarną „Gierkówkę”, może być gotowa jeszcze w tym roku. To oznacza, że uciążliwe ograniczenia prędkości i zwężenia przejdą do historii

Autostrada A1 w całości jeszcze w 2022 roku!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 września 2022

Autostrada A1 – ważny etap zakończony 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła układanie betonowej nawierzchni na odcinku Piotrków Trybunalski-Kamieńsk (Łódzkie) na jezdni prowadzącej w kierunku Katowic. W ocenie GDDKiA, to oznacza, że osiągnięto kolejny kamień milowy w realizacji tej inwestycji. 

Teraz drogowcy oczekują na uzyskanie pełnej twardości betonu. Ten etap potrwa około jednego miesiąca. Później będzie można nanosić oznakowanie poziome, oraz nawierzchni bitumicznej na obiektach inżynieryjnych. Również wtedy na pasie rozdziału jezdni zacznie się montaż barier energochłonnych.

GDDKiA: „Gierkówka” właśnie przechodzi do historiiGDDKiA: „Gierkówka” właśnie przechodzi do historiiMichał Górecki

Kiedy będzie gotowa całość autostrady A1?

Zakończenie wspomnianego etapu przybliża nas do zakończenia trwającej wiele lat budowy kompletnej autostrady A1 łączącej Trójmiasto z przejściem granicznym z Czechami. Tzw. autostrada „północ-południe”, nazywana również bursztynową będzie w całości przejezdna w pełnym przekroju jeszcze w 2022 roku. 

GDDKiA ujawniła, że wykonawca tej inwestycji planuje udostępnić dwa odcinki nowej jezdni z pewnym wyprzedzeniem. Mowa o krótkich fragmentach Piotrków Trybunalski-Wola Krzysztoporska oraz okolice węzła Kamieńsk.

Ograniczenia na A1 nadal obowiązują

Póki co, kierowcy muszą liczyć się z ograniczeniami prędkości na odcinkach objętych inwestycją. Nie powinno to jednak potrwać długo. Odcinek Piotrków Trybunalski — Kamieńsk to ostatni z pięciu odcinków realizacyjnych autostrady A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową. Kierowcy korzystają już z pełnych szerokości obu jezdni od Tuszyna do węzła Piotrków Trybunalski Południe oraz od Kamieńska do węzła Częstochowa Północ. Wkrótce też na odcinku Kamieńsk — Radomsko znikną ograniczenia do 100 km/h” - informuje GDDKiA. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!