Ministerstwo przygotowało poradnik dla podróżujących poza Schengen

Kara więzienia, wysoka grzywna, problemy na lotnisku – nieznajomość prawa szkodzi. Jak uniknąć nieprzyjemności? Ministerstwo przygotowało poradnik dla podróżujących poza strefę Schengen, który jasno podpowiada, na co trzeba uważać w czasie podróży, by… nie przywieźć ze sobą kłopotów. 

Ministerstwo przygotowało poradnik dla podróżujących poza Schengen
 • Michał Górecki
 • /
 • 15 września 2022

Co kraj, to inne prawo

Adwokaci znają wiele przykładów osób, które zupełnie nieświadomie, z turystów stali się przemytnikami. Konsekwencje zabrania ze sobą niewinnie wyglądającej pamiątki, zapasu cygar, czy leków, mogą być poważne. Dlatego podróżując, warto dobrze poznać prawo. Szczególnie jeśli wybieramy się poza strefę Schengen, gdzie mogą obowiązywać zupełnie inne regulacje, niż w krajach europejskich. 

Nie ma się czemu dziwić. Nawet w obrębie samej Unii Europejskiej jest wiele wyjątków i pułapek. Przykładem może być marihuana zakupiona w Holandii, której pod żadnym pozorem nie możemy zabrać właściwie nigdzie. W niektórych krajach za jej posiadanie grozi nawet kara śmierci!

Pamiątki z wakacji i… konflikt z prawemPamiątki z wakacji i… konflikt z prawemMikołaj Frączak

Limity przewozów wyrobów tytoniowych i alkoholu

Przed podróżą warto również zapoznać się z limitami, jakie dotyczą przewozu np. papierosów, cygar, czy alkoholu. Mało kto wie, że są one zależne od środka transportu, którym podróżujemy. Szczegółowe dane na ten temat znajdziemy w poradniku przygotowanym przez Ministerstwo Finansów. Za chwilę napiszemy, skąd można go ściągnąć. 

Przykre niespodzianki podróżnika

Niestety, podróżując, łatwo stać się przemytnikiem. Niewiedza jest w tym wypadku największym zagrożeniem. Jeśli postanowimy zabrać z dalekiego kraju choćby niewielki fragment rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku, można za taką pamiątkę trafić do więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat!

Poradnik podróżnika – jak go ściągnąć?

Jak przewieźć 10 cygar, kiedy można zabrać ich 50. Czy zawsze kanapkę z serem trzeba zjeść przed unijnym szlabanem? Na te, oraz wiele innych pytań można znaleźć w przewodniku:

Poradnik (plik PDF 1,5 MB),a także na stronie www.granica.gov.pl/

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Tagi: porady

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!