GDDKiA: Przybędzie znaków z czarną dłonią

Po pozytywnych opiniach kierowców na temat znaku „Stop! Zły kierunek”, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje instalację kolejnych. Polska jest kolejnym krajem po Niemczech, Austrii, Słowacji i Chorwacji, który wprowadza tego typu tablice.

GDDKiA: Przybędzie znaków z czarną dłonią
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 września 2022

GDDKiA zadowolona z ankiety

Znaki „Stop! Zły kierunek” można już spotkać w wielu miejscach. Głównie na węzłach przy autostradach oraz drogach ekspresowych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapytała w ankiecie kierowców o zasadność i skuteczność tego typu oznaczeń. O samej ankiecie pisaliśmy w Dzienniku Prawnym tutaj

GDDKiA w odpowiedzi na zaproszenie do ankiety otrzymała 2.187 odpowiedzi. Zdecydowana większość uczestników (70%) w badaniu to osoby między 25. a 50. rokiem życia. Aż 97% badanych z tej grupy poprawnie odpowiedziała na pytanie o znaczenie nowych tablic instalowanych przy drogach. 

85% oceniło, że nowe tablice są potrzebne i zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego. 

GDDKiA: Rusza serwis internetowy dla kierowcówGDDKiA: Rusza serwis internetowy dla kierowcówMichał Górecki

Będzie więcej tablic „Stop! Zły kierunek”

Z danych przekazanych przez GDDKiA, obecnie w Polsce zamontowanych jest 429 takich znaków. Wiadomo już, że liczba ta wzrośnie. Tylko do końca września zamontowane zostaną 33 kolejne tablice. Zarządca najważniejszych polskich dróg zapowiada, że sukcesywnie zatwierdzane będą kolejne lokalizacje dla takich oznaczeń. 

Dodajmy, że wszystko zaczęło się w 2021 roku od pilotażu, który objął „zaledwie” 10 szczególnie niebezpiecznych miejsc. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wprowadzając ten pomysł w życie, wzorowała się na rozwiązaniach z innych krajów Unii Europejskiej. Przed Polską tego typu znaki instalowane były na węzłach drogowych m.in. w Austrii, Niemczech, Chorwacji, a także na Słowacji. 

Ostrzeżenia przed jazdą „pod prąd” potrzebne

Jak przyznaje GDDKiA - wciąż zdarzają się przypadki poruszania się po drogach szybkiego ruchu pod prąd. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, który wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami łamią przepisy i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym — dla innych, jak i samych siebie. Jeszcze raz apelujemy o przestrzeganie przepisów i stosowanie się do oznakowania!”.

ZDJĘCIE: GENERALNA DYREKCJA DRÓG KRAJOWYCH I AUTOSTRAD | GDDKIA.GOV.PL

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!