TFG: Branża turystyczna nadrabia pandemiczne straty

Pierwsze półrocze było dobre dla turystyki – wynika z danych Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Od stycznia do końca czerwca 2022 roku organizatorzy turystyki wysłali na wczasy prawie 3,2 mln osób. Dla porównania, w analogicznym okresie 2021 było to tylko 1,6 mln.

TFG: Branża turystyczna nadrabia pandemiczne straty
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 września 2022

TFG: turystyka odbija się po pandemii

Po trudnym, kryzysowym czasie spowodowanym pandemią, branża turystyczna odbija się od dna. Dość powiedzieć, że wyżej przytoczone dane wskazują o dwukrotnie wyższym zainteresowaniu usługami turystycznymi w pierwszym półroczu 2022 w ujęciu rok do roku. 

Według danych TFG w ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. organizatorzy turystyki zawarli ponad 1,1 mln umów o imprezy, z których skorzystało łącznie 3,2 mln konsumentów. Nie dajmy się jednak zwieść dobrym wynikiem względem analogicznego okresu 2021 (1,6 mln podróżnych). Tym razem zadziałał „efekt bazy”. Wynik za pierwsze półrocze 2022 jest i tak gorszy o 1 mln osób w porównaniu z podobnym okresem roku 2019 – czyli ostatniego przed pandemią. 

Jak sprawdzić przedsiębiorstwo turystyczne?Jak sprawdzić przedsiębiorstwo turystyczne?Mikołaj Frączak


Popyt na usługi turystyczne wraca do normy?

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny zauważa, że z miesiąca na miesiąc popyt na tego typu usługi wraca do normy. Szczególnie dobrze wyglądają pod tym względem wyniki za drugi kwartał, którego wyniki dorównywały tym sprzed pandemii. 

Wyniki należy odczytywać jako dobre jeszcze z jednego powodu. Jak zauważa członek zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Marek Niechciał „minione półrocze z pewnością trudno nazwać spokojnym i sprzyjającym odpoczynkowi. Wybuch wojny na Ukrainie, ryzyko strajku kontrolerów lotu czy wysoka inflacja były źródłem niepokoju dla większości Polaków. Mimo to nie zrezygnowali oni z wyjazdów. W dużej mierze przyczynił się do tego efekt tzw. odroczonego popytu”. Dodajmy – odroczonego przez pandemię. 

Gdzie wyjeżdżamy na imprezy turystyczne?

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny bazując na swoich danych, przekazał, że w pierwszym półroczu 2022 roku, aż połowa turystów objętych umowami z biurami podróży wybrała wczasy zagraniczne z przelotem czarterowym. Taką formę wypoczynku wybrało przeszło 1,6 mln osób. Na drugim miejscu uplasowały się wycieczki na terenie Polski lub krajów sąsiednich. Trzecie miejsce zajmują wyjazdy zagraniczne, jednak realizowane transportem innym niż lot czarterowy, czyli np. wycieczki autokarowe. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!