PKP Intercity chce pobić rekord. I ma na to ogromne szanse

Koniec pandemii, drogie paliwo, nowoczesny tabor – każdy z pasażerów kolei ma swoje powody, dla których wybiera podróż pociągiem. PKP Intercity liczy, że do końca 2022 roku pobije swój rekord sprzed trzech lat i przewiezie łącznie 50 mln pasażerów. Patrząc na statystyki, ma na to szanse.

PKP Intercity chce pobić rekord. I ma na to ogromne szanse
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 października 2022

Dobry wynik kolei na koniec wakacji

Według statystyk na koniec sierpnia, od początku roku z połączeń PKP Intercity skorzystało 38,6 mln osób. To wynik lepszy niż w całym 2021 roku, kiedy usługi tego przewoźnika wybrało 35,7 mln pasażerów. Wpływ na słaby wynik w tamtym czasie z pewnością miała pandemia i liczne obostrzenia. 

Co ciekawe, przewoźnik zauważył, że koniec wakacji nie przełożył się na sezonowy spadek frekwencji w pociągach. Ten wskaźnik utrzymuje się cały czas na wyższym poziomie niż w roku ubiegłym. 

1.200 km linii kolejowych zmodernizowanych do 2028 roku1.200 km linii kolejowych zmodernizowanych do 2028 rokuMichał Górecki


Rekord przewozów kolejowych

Te dane wskazują na to, że oczekiwanie pobicia rekordu z 2019 roku jest uzasadnione. Aby wynik sprzed trzech lat był pokonany, „pęknąć” musi granica 50 mln pasażerów, co jest według spółki osiągalne przy zachowaniu obecnej dynamiki. Taki wynik jest cały czas w zasięgu prognoz. 

Podróże służbowe pociągiem?

Z czego wynika tak duże zainteresowanie połączeniami kolejowymi? Kilka przyczyn wymieniliśmy na początku artykułu. Ceny paliwa zniechęcają do dalekich podróży samochodem. Są firmy, które w obliczu wysokich kosztów (nie tylko zakupu oleju napędowego, czy benzyny) decyduje się na ograniczenie floty. Część pracowników jeździ w podróże służbowe koleją.

Inny powód, to m.in. coraz nowocześniejszy tabor kolejowy pozwalający na zdalną pracę, dzięki wagonowym routerom WiFi i gniazdkom 230V, do których można podpiąć ładowarkę do laptopa czy smartfonu. Innym czynnikiem jest koniec pandemii, a co się z tym wiąże brak obostrzeń i większe poczucie bezpieczeństwa.

Trend, który opisujemy, nie jest charakterystyczny tylko dla Polski. Wzrosty liczby pasażerów notują m.in. koleje w Niemczech, Francji, Czechach, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Eksperci zajmujący się transportem oceniają, że kolejne lata, mogą spowodować dalszy wzrost zainteresowania ofertą przewoźników kolejowych. 



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!