Takie autobusy wyjeżdżają na polskie drogi! Siedzenia na drewnianych kołkach i trytytkach

Stan niektórych autobusów, które wyjeżdżają na polskie drogi, może przerażać. W pojeździe skontrolowanym przez Inspekcję Transportu Drogowego w Małopolsce ujawniono, że siedzenia pasażerów są przytwierdzone do podłogi za pomocą drewnianych kołków, gwoździ oraz „trytytek”, czyli plastikowych opasek zaciskowych. To jednak nie koniec listy mankamentów.

Takie autobusy wyjeżdżają na polskie drogi! Siedzenia na drewnianych kołkach i trytytkach
  • Anna Malinowska
  • /
  • 7 października 2022

Siedzenia na drewnianych kołkach w autobusie

W tym tygodniu w Krakowie inspektorzy z Inspekcji Transportu Drogowego z Małopolski przeprowadzili kontrolę autobusu, który był używany do przewozu osób na rozkładowej linii. Funkcjonariusze musieli przecierać oczy ze zdziwienia, bo tylko w jednym pojeździe skompletowali całą listę mankamentów zagrażających bezpieczeństwu pasażerów. 

Kontrola wykazała, że niektóre fotele zamocowane były do podłogi za pomocą drewnianych klocków oraz gwoździ. Za „stabilność” konstrukcji odpowiadały plastikowe opaski zaciskowe. 

ITD: Dużo niesprawnych autobusów na polskich drogachITD: Dużo niesprawnych autobusów na polskich drogachMikołaj Frączak


Autobus nie powinien wyjechać na trasę

To jednak nie koniec listy zaniedbań właściciela busa. Odnotowano również, że tylne drzwi od bagażnika nie zamykają się. Dodatkowo felga jednego z kół była pęknięta. Inspektorzy zauważyli także uszkodzoną, przednią szybę w pojeździe.

Zakaz dalszej jazdy

W obliczu takich zaniedbań, inspektorzy ITD nie mieli innego wyjścia, jak tylko zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu oraz zakazać kierowcy kontynuowania jazdy. Kierowca otrzymał również mandat karny. 

Za dopuszczenie do ruchu autobusu z niebezpiecznymi usterkami, odpowiedzialność finansowa grozi teraz także przewoźnikowi. Wobec niego zostanie wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia 2 tys. zł kary” –informuje Małopolska Inspekcja Transportu Drogowego.

ZDJĘCIE: Wnętrze kontrolowanego autobusu | Źródło: GITD


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!