Takie ciężarówki wyjeżdżają ma polskie drogi. WSTYD! - (FILM)

Mogłoby się wydawać, że inspektorów z ITD nie zaskoczy już nic. Jednak stan techniczny ciężarówki zatrzymanej na drodze krajowej numer 10 w województwie zachodniopomorskim był tak zły, że ciężko w krótkim artykule dokładnie wymienić wszystkie usterki i… oryginalne sposoby na ich usunięcie.

Takie ciężarówki wyjeżdżają ma polskie drogi. WSTYD! - (FILM)
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 października 2022

Niezabezpieczony ładunek

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego ze Szczecina zatrzymali do kontroli ciężarówkę, którą przewożona dwa bloki kamienne. Pierwsze co rzuciło się w oczy, to fakt, że ciężki ładunek nie był w żaden sposób zabezpieczony. Szybko okazało się jednak, że to nie koniec nieprawidłowości w przypadku tego transportu. 

Ciężarówka bez ważnych badań technicznych

Mało tego. Zarówno ciężarówka, jak i naczepa nie miały ważnych badań technicznych. Sama naczepa ostatni raz oglądana była przez diagnostę w… 2015 roku. Krew w żyłach mrozi też sposób usuwania usterek, których w przypadku tego pojazdu była cała masa. 

Przewody hamulcowe na dwóch ostatnich osiach naczepy zostały odłączone i zabezpieczone trytytką. Zbiornik powietrza, kosz koła zapasowego, jak i wiele innych stalowych elementów nadwozia i podwozia przymocowano pasami lub sznurkami. Nie działały też światła hamowania” – relacjonowali inspektorzy po kontroli naczepy.

W beznadziejnym stanie był także sam ciągnik siodłowy, w którym tarcze hamulcowe znajdujące się na przedniej osi były popękane. Tachograf nie został poddany okresowemu sprawdzeniu. Jak się okazuje, pracował i wykazał… kolejną przewinę kierowcy. Okazało się, że jadąc zdezelowaną ciężarówką przez Szczecin przekroczył dopuszczalną prędkość o20 km/h.

Takie autobusy wyjeżdżają na polskie drogi! Siedzenia na drewnianych kołkach i trytytkachTakie autobusy wyjeżdżają na polskie drogi! Siedzenia na drewnianych kołkach i trytytkachAnna Malinowska

Braki w dokumentach pojazdu

Szczecińscy inspektorzy zwracają też uwagę, że przedsiębiorca prowadzący ciężarówkę nie posiadał przy sobie wymaganych przez prawo dokumentów. Między innymi licencji. Kierowca otrzymał mandaty karne, a wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne. 

Zarówno ciągnik siodłowy, jak i przyczepa zostały wycofane z ruchu i objęto zakazem dalszego użytkowania. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!