Takie ciężarówki wyjeżdżają ma polskie drogi. WSTYD! - (FILM)
Mogłoby się wydawać, że inspektorów z ITD nie zaskoczy już nic. Jednak stan techniczny ciężarówki zatrzymanej na drodze krajowej numer 10 w województwie zachodniopomorskim był tak zły, że ciężko w krótkim artykule dokładnie wymienić wszystkie usterki i… oryginalne sposoby na ich usunięcie.
- Martyna Kowalska
- /
- 14 października 2022
Niezabezpieczony ładunek
Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego ze Szczecina zatrzymali do kontroli ciężarówkę, którą przewożona dwa bloki kamienne. Pierwsze co rzuciło się w oczy, to fakt, że ciężki ładunek nie był w żaden sposób zabezpieczony. Szybko okazało się jednak, że to nie koniec nieprawidłowości w przypadku tego transportu.
Ciężarówka bez ważnych badań technicznych
Mało tego. Zarówno ciężarówka, jak i naczepa nie miały ważnych badań technicznych. Sama naczepa ostatni raz oglądana była przez diagnostę w… 2015 roku. Krew w żyłach mrozi też sposób usuwania usterek, których w przypadku tego pojazdu była cała masa.
„Przewody hamulcowe na dwóch ostatnich osiach naczepy zostały odłączone i zabezpieczone trytytką. Zbiornik powietrza, kosz koła zapasowego, jak i wiele innych stalowych elementów nadwozia i podwozia przymocowano pasami lub sznurkami. Nie działały też światła hamowania” – relacjonowali inspektorzy po kontroli naczepy.
W beznadziejnym stanie był także sam ciągnik siodłowy, w którym tarcze hamulcowe znajdujące się na przedniej osi były popękane. Tachograf nie został poddany okresowemu sprawdzeniu. Jak się okazuje, pracował i wykazał… kolejną przewinę kierowcy. Okazało się, że jadąc zdezelowaną ciężarówką przez Szczecin przekroczył dopuszczalną prędkość o20 km/h.
Braki w dokumentach pojazdu
Szczecińscy inspektorzy zwracają też uwagę, że przedsiębiorca prowadzący ciężarówkę nie posiadał przy sobie wymaganych przez prawo dokumentów. Między innymi licencji. Kierowca otrzymał mandaty karne, a wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne.
Zarówno ciągnik siodłowy, jak i przyczepa zostały wycofane z ruchu i objęto zakazem dalszego użytkowania.
Zbiornik powietrza i kosz koła zapasowego przymocowane pasami,a odłączone przewody hamulcowe spięte trytytką. Ciężarówką w tak fatalnym stanie technicznym przewożono ważące niemal 1⃣7⃣ ton kamienie.Zestaw wycofali z ruchu insp. @ITD_gov ze Szczecina.https://t.co/3PtwV4m7P3 pic.twitter.com/D0TB9S1Cqg
— ITD (@ITD_gov) October 14, 2022
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.