Czy studiując za granicą masz prawo do ulgi na kolei?

Co do zasady kwestia ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu jest regulowana w różnych państwach na poziomie krajowym. Niestety posiadanie prawa do ulgi w jednym kraju nie oznacza, że na te same przywileje możemy liczyć w innym. Także w Unii Europejskiej. Chyba, że spełnimy określone warunki.

Czy studiując za granicą masz prawo do ulgi na kolei?
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 października 2022

Studiujesz za granicą, nie licz na ulgę.

Jak zauważa Urząd Transportu Kolejowego, zagadnienie związane z ulgami na przejazd publicznymi środkami transportu jest istotne dla osób, które studiują poza granicami Polski. Okazuje się bowiem, że niemiecka, włoska, czy brytyjska legitymacja nie działa w naszym kraju. A to oznacza, że jej posiadacze nie mają prawa do ulgowych przejazdów w Polsce. Jest jednak pewien wyjątek, o którym za chwilę napiszemy.

Ulgi studenckie w Polsce

Aktualnie, ulga studencka na przejazdy krajowe koleją to 51%. Warto jednak pamiętać, że obowiązuje do ukończenia 26. roku życia. A zatem posiadacz ważnej legitymacji studenckiej, który przekroczył tę granicę wieku powinien kupić cały bilet. 

Warunkiem skorzystania z ulgi jest też posiadanie ważnej legitymacji, której wystawcą jest polska szkoła wyższa. Drużyny konduktorskie honorują zarówno plastikowe legitymacje z aktualnym hologramem, jak również wirtualne dokumenty wydawane w formie mLegitymacji w aplikacji mobilnej mObywatel. 

Urząd Transportu Kolejowego precyzuje że „zamiennikiem legitymacji studenckiej nie może być np. zaświadczenie z uczelni o pobieraniu nauki”.

Międzynarodowa Legitymacja Studencka w Polsce

W przypadku studentów z zagranicy, zwykła legitymacja studencka wydana przez uczelnie z innego kraju raczej nie zadziała. Ważnym wyjątkiem jest jednak Międzynarodowa Legitymacja Studencka ISIC (International Student Identity Card). Może być ona potraktowana jako dokument potwierdzający prawo do ulgi na przejazd jednak pod kilkoma warunkami.

Po pierwsze student posiadający ISIC powinien posiadać obywatelstwo polskie lub UE z prawem do stałego pobytu w Polsce. Inną możliwością jest bycie członkiem rodziny obywatela UE, który posiada prawo stałego pobytu w Polsce. 

Jak jechać ze zniżką na ISIC 

Jeżeli spełniamy powyższe wymagania, powinniśmy okazać konduktorowi legitymację ISIC, która potwierdza naukę na uczelni za granicą, oraz dowód osobisty, lub inny dokument, który potwierdzi naszą tożsamość i wiek. W przypadku obcokrajowców z obywatelstwem innego państwa członkowskiego UE, konieczny będzie dokument potwierdzający prawo do stałego pobytu na terenie RP (swojego lub członka rodziny). 

ISIC zamiast polskiej legitymacji?

Warto przy tym pamiętać, że legitymacja ISIC nie jest zamiennikiem dla legitymacji studenckich wydawanych przez polskie uczelnie! To oznacza, ze Polscy studenci mogą używać ISIC tylko, jeśli okazjonalnie odwiedzają inne kraje i chcą korzystać z ulg, oczywiście zgodnie z przepisami wewnętrznymi danego kraju. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!