Co warto wiedzieć o Ubezpieczeniu Ochrony Prawnej w Szwajcarii

Dla osób planujących zamieszkać w Szwajcarii Ubezpieczenie Ochrony Prawnej jest jedną z najważniejszych polis, o jakie powinny się postarać. Choć nie jest ono obowiązkowe, jego posiadanie jest najlepszym sposobem na zabezpieczenie się na wypadek różnych problemów wymagających wynajęcia prawnika lub dochodzenia swoich praw przed sądem. Sprawdź, jak działa takie ubezpieczenie i dlaczego warto je wykupić.

Co warto wiedzieć o Ubezpieczeniu Ochrony Prawnej w Szwajcarii
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 19 października 2022

Wyjaśniamy, czym jest Rechtsschutzversicherung

Na początku wyjaśnijmy, co to jest Rechtsschutzversicherung, czyli właśnie Ubezpieczenie Ochrony Prawnej. Najprościej tłumacząc, jest to polisa zapewniająca osobie ubezpieczonej ochronę przed finansowymi skutkami różnych sporów natury prawniczej. Dzięki niej można liczyć na to, że w razie takich problemów ubezpieczyciel ułatwi dochodzenie naszych praw poprzez m.in. pokrycie kosztów wynajęcia prawnika, czy też postępowania sądowego. 

Dlaczego Ubezpieczenie Ochrony Prawnej jest konieczne

Wyjeżdżając do obcego kraju, należy mieć świadomość, że obowiązują w nim inne przepisy niż w Polsce, a ich nieprzestrzeganie wiąże się z określonymi sankcjami. Zapoznanie się z nimi w Szwajcarii jest jednak dość trudne, ponieważ państwo to jest federacją składającą się z 26 kantonów, mających dużą autonomię w stanowieniu prawa lokalnego. Przez to każdy z nich ma inne uregulowania choćby w zakresie podatków, czy nawet zasad grzybobrania w lasach. 

W praktyce wielu imigrantów właśnie z racji nieznajomości przepisów popada w konflikt z wymiarem sprawiedliwości lub staje się ofiarami nieuczciwych osób, które tę niewiedzę wykorzystują dla własnych interesów. Jedynym sposobem na obronę w takiej sytuacji jest skorzystanie z usług szwajcarskiej kancelarii prawnej. Profesjonalne porady prawnika są jednak bardzo drogie i w praktyce przekraczają możliwości finansowe wielu osób, nie tylko imigrantów.

Właśnie dlatego taką popularnością cieszy się w Szwajcarii Ubezpieczenie Ochrony Prawnej. Na jego wykupienie decyduje się większość obywateli tego kraju, dlatego tym bardziej powinni o niej pomyśleć cudzoziemcy, którzy zamierzają się w nim osiedlić. Dzięki polisie zyskają możliwość dochodzenia swoich praw na równi z innymi, nawet w sytuacji posiadania skromnych zasobów finansowych. 

W jakich sytuacjach skorzystasz z Rechtsschutzversicherung?

Polisa Rechtsschutzversicherung okazuje się przydatna w wielu sytuacjach m.in.:

  • w sporach z pracodawcą – np. z powodu braku wypłaty wynagrodzenia, czy bezpodstawnego wypowiedzenia umowy,

  • przy składaniu reklamacji towarów lub usług,

  • w sprawach karnych – gdy np. zostaniemy oskarżeni o złamanie przepisów,

  • w przypadku problemów z najmem mieszkania – np. w kwestii odzyskania kaucji, 

  • przy dochodzeniu roszczeń od ubezpieczalni.

Ubezpieczenie Ochrony Prawnej co do zasady pokrywa koszty pomocy adwokata, rozprawy sądowej, a nawet sporządzenia opinii biegłego i to bez względu na sposób rozstrzygnięcia sporu. W zależności od polisy ubezpieczyciel może oferować również porady prawników przez telefon lub wsparcie w znalezieniu najlepszej kancelarii w okolicy. 

Ile kosztuje ubezpieczenie w Szwajcarii?

Koszt Rechtsschutzversicherung zależy od konkretnej oferty i przede wszystkim zakresu ochrony proponowanej przez ubezpieczyciela. Cena standardowej polisy jednak nie przekracza kwoty 20-30 franków miesięcznie. Nie jest to więc duży wydatek, zwłaszcza jeśli się go porówna z potencjalnymi kosztami usług prawniczych, jakie trzeba by pokryć z własnej kieszeni w przypadku braku posiadania ubezpieczenia. 

Warto podkreślić, że niezwykle istotny jest jednak odpowiedni dobór oferty, ponieważ nie zawsze konieczne jest kupowanie największych (a więc i najdroższych) pakietów, aby mieć zapewnioną wystarczającą ochronę. Wybór polisy powinien uwzględniać indywidualne oczekiwania i sytuację osoby ubezpieczonej, czyli np. czynniki wpływające na ryzyko powstania problemów natury prawnej. 

Skontaktuj się z doradcą ubezpieczeniowym

Jeśli planujesz zamieszkać w państwie Helwetów lub już się tu osiedliłeś, zadbaj o swoje bezpieczeństwo pod kątem prawnym. W wyborze korzystnej polisy Rechtsschutzversicherung pomoże Ci profesjonalny doradca ubezpieczeniowy w Szwajcarii, Agnieszka Sankowska, która od wielu lat świadczy bezpłatne usługi doradcze w zakresie ubezpieczeń dla Polaków mieszkających w tym kraju. Skontaktuj się z nią, a na pewno wskaże Ci najlepszą ofertę, dzięki której będziesz po prostu spać spokojniej.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!