Jaki jest stan nawierzchni dróg w Polsce? Jest raport

61 procent dróg krajowych jest w stanie dobrym – ten wynik na pierwszy rzut oka może rozczarowywać, choć porównując go do 2001 roku, robi wrażenie. 20 lat temu tylko 28,5 procent tras krajowych odnotowało taki wynik. GDDKiA podała najnowszy raport o stanie technicznym nawierzchni na koniec 2021 roku. 

Jaki jest stan nawierzchni dróg w Polsce? Jest raport
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 października 2022

Polskie drogi – stan idealny nieosiągalny?

GDDKiA nieco uprzedzając pytania czytelników raportu, odpowiada, dlaczego osiągnięcie 100% nawierzchni w dobrym stanie jest niemożliwe. Faktycznie, patrząc na współczynnik wynoszący 61%, można zadać takie pytanie. Zarządca dróg krajowych odpowiada, że wynika to z cyklu życia drogi. Zarówno nawierzchnie wykonywane z mieszanek mineralno-asfaltowych, jak i z betonu cementowego — zgodnie z rozporządzeniem o warunkach technicznych dla dróg publicznych — mają taki sam, 30-letni czas eksploatacji. W międzyczasie wymagają też cyklicznych prac” - tłumaczy GDDKiA.

Dodając do tego fakt, że co kilkanaście lat wymieniana jest tzw. warstwa ścieralna, a czasami także niższa warstwa, trudno osiągnąć współczynnik stuprocentowy w jednym czasie. 

Ile dróg naprawia się w Polsce?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zwraca uwagę, że każdego roku oddawane są kolejne odcinki nowych lub przebudowanych dróg. Istniejąca sieć ulega ciągłemu, stopniowemu zużyciu. Wygląda to trochę jak syzyfowa, ale potrzebna praca. W ubiegłym roku zanotowaliśmy wzrost długości tras o dobrej nawierzchni o 500 km, a kolejne 400 km jest w trakcie remontów lub przebudów” – tłumaczy GDDKiA

Czy zima zaskoczy drogowców? GDDKiA deklaruje, że jest w gotowościCzy zima zaskoczy drogowców? GDDKiA deklaruje, że jest w gotowościMichał Górecki

Stan dróg krajowych w Polsce

Zgodnie z najnowszym raportem zarządcy, na koniec 2021 r. na sieci za którą odpowiedzialna jest GDDKiA było 60,8% dróg w stanie dobrym. Współczynnik nieco poprawił się względem 2020 roku, kiedy wynosił on 59,6%. Spadł udział dróg w stanie złym, jednak zaledwie o 0,4 p.p. i wynosił 13,5%.

Ocena użytkowa dróg

Nieco inną metodologią cechuje się ocena użytkowa stanu technicznego. Mówimy o takich parametrach jak komfort jazdy, czy bezpieczeństwo. „W tym ujęciu, na koniec 2021 r., 65,1 proc. dróg zarządzanych przez GDDKiA było w stanie dobrym (64,1 proc. w 2020 r.), 8 proc. w stanie złym (poprzednio 8,2 proc.), a w stanie ostrzegawczym 25 proc. (w 2020 r. 25,1 proc.)” - informuje dyrekcja. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!