Lokomotywy hybrydowe wyjadą na polskie tory

16 lokomotyw hybrydowych wyjedzie na polskie tory. To efekt podpisanego właśnie kontraktu między PKP Intercity oraz PESĄ Bydgoszcz. Będą to pierwsze tego typu lokomotywy w parku przewozowym tej spółki. 

Lokomotywy hybrydowe wyjadą na polskie tory
  • Anna Malinowska
  • /
  • 27 października 2022

Lokomotywy hybrydowe 

Kontrakt zawarty pomiędzy największym przewoźnikiem kolejowym w Polsce a bydgoskim producentem obejmie dostawę pojazdów elektrycznych o maksymalnej prędkości 160 km/h oraz spalinowych – 120 km/h. 

Lokomotywy będą objęte 60-miesięcznym utrzymaniem oraz ewentualnymi naprawami gwarancyjnymi. Zakup, o którym mowa został wyceniony na 554,6 mln złotych. 

Kiedy lokomotywy hybrydowe na polskich torach? 

Zgodnie z umową lokomotywy mają być gotowe w ciągu 48 miesięcy, jednak dostawa pierwszego pojazdu ma nastąpić do 30 miesięcy od dnia podpisania wspominanego kontraktu. PKP Intercity chce, aby pierwszy egzemplarz trafił na półroczną eksploatację obserwowaną. 

Dzięki temu będzie można wprowadzić ewentualne poprawki techniczne lub udoskonalenia jeszcze przed odbiorem kolejnych lokomotyw.

1.200 km linii kolejowych zmodernizowanych do 2028 roku1.200 km linii kolejowych zmodernizowanych do 2028 rokuMichał Górecki

Lokomotywy „Made in Poland”

To nie pierwsze zamówienie, jakie PKP Intercity składa w bydgoskiej spółce. Jak dotąd w ramach obecnej strategii inwestycyjnej przewoźnik podpisał już z PESĄ umowy, których łączna wartość przekracza 2,95 mld złotych. 

Warto przypomnieć, że zaledwie miesiąc temu, podczas targów Innotrans, obie spółki podpisały kontrakt na naprawę 59 wagonów serii 152A i 154A. Wartość tylko tej umowy wyceniono na 376 mln złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!