Rekord dekady w kolejowych przewozach pasażerskich. Dane za wrzesień 2022

Polskie koleje odnotowały rekord dekady w przewozach pasażerskich – poinformował Urząd Transportu Kolejowego. We wrześniu 2022 roku pociągi wybrało aż 29,6 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 5 mln w porównaniu do tego samego miesiąca rok wcześniej.

Rekord dekady w kolejowych przewozach pasażerskich. Dane za wrzesień 2022
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 31 października 2022

Wrzesień 2022 był rekordowy dla kolei

Wysokie ceny paliw, zmiana przyzwyczajeń, coraz wyższy standard w pociągach i komfort podróżowania– to prawdopodobnie najważniejsze czynniki decydujące o wzroście liczby pasażerów u polskich przewoźników kolejowych.

Jak poinformował Urząd Transportu Kolejowego (UTK), we wrześniu 2022 roku z oferty przewoźników pasażerskich skorzystało 29,6 mln pasażerów, a to najlepszy „wrześniowy” wynik od dekady i wzrost o ponad 19% w porównaniu do analogicznego miesiąca 2021 roku. 

Mocny trzeci kwartał

Ogólnie, w trzecim kwartale 2022 roku polscy przewoźnicy kolejowi przewieźli 90,8 mln pasażerów, co oznacza wzrost aż o 23,8% w stosunku do tego samego kwartału rok wcześniej. Wykonano łącznie pracę przewozową na poziomie 7,2 mld pasażerokilometrów. Ten wskaźnik jest natomiast wyższy o ponad 30%. 

Czy podróż koleją jest ekologiczna – sprawdź swój ślad węglowyCzy podróż koleją jest ekologiczna – sprawdź swój ślad węglowyAnna Malinowska

UTK: dostosować częstotliwość kursowania do potrzeb

Rekordowe, wrześniowe wynik skomentował prezes Urzędu Transportu Kolejowego dr inż. Ignacy Góra. Zwraca uwagę m.in. na rekordowe wakacje. Zwraca jednak uwagę, by przewoźnicy nie osiadali na laurach. „Trzeci kwartał tego roku przyniósł rekordowe wyniki w kolejowych przewozach osób. Duże wzrosty liczby pasażerów odnotowano w wakacje. Wrzesień pod tym względem był nieco słabszy, jednak liczba pasażerów w tym miesiącu i tak była rekordowa w ostatnich dziesięciu latach. Duże zainteresowania koleją cieszy, ale to również szereg wyzwań dla przewoźników: dostosowanie częstotliwości kursowania pociągów do potrzeb i zapewnienie odpowiedniej ilości taboru. Sprostanie tym oczekiwaniom będzie determinowało dalsze wzrosty przewozów” – ocenił. 

Jak wynika z danych UTK, III kw. 2022 roku odpowiada za 36,5% pasażerów przewiezionych koleją od 1 stycznia do 30 września 2022 roku. Ogółem, w ciągu pierwszych 9 miesięcy br. z kolei skorzystało 249 mln pasażerów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!