Polska nawiązała stosunki konsularne z Republiką Kosowa

Rzeczpospolita Polska nawiązała stosunki konsularne z Republiką Kosowa – poinformowało MSZ. Rządy w Warszawie i Prisztinie zawarły porozumienie w formie wymiany not w tej sprawie.

Polska nawiązała stosunki konsularne z Republiką Kosowa
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 listopada 2022

Stosunki konsularne z Kosowem

Formalnie, nawiązanie stosunków konsularnych nastąpiło 8 listopada 2022 r. To realizacja uchwały polskiego rządu, która została przyjęta już na początku września. 

Warto pamiętać, że Polska była jednym z pierwszych państw, które uznały niepodległość Kosowa 26 lutego 2008 roku. Wówczas Rzeczpospolita Polska powstrzymała się jednak od jednoczesnego nawiązania stosunków dyplomatycznych oraz konsularnych. 

Opieka dla polskich obywateli

Porozumienie pozwoli na zapewnienie polskim obywatelom przebywającym na terenie Republiki Kosowa opieki konsularnej. To bardzo ważne w sytuacji osób, które np. zgubiły dokumenty, padły ofiarą przestępstwa, poniosły obrażenia w wypadku, lub popadły w konflikt z miejscowym prawem.

Serbia i Kosowo. Czy Europie grozi kolejna wojna?Serbia i Kosowo. Czy Europie grozi kolejna wojna?Michał Górecki

Polska polityka wobec Bałkanów Zachodnich

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polska popiera integrację europejską wszystkich państw Bałkanów Zachodnich i wnosi swój aktywny wkład w zapewnianie stabilizacji i bezpieczeństwa w regionie, m.in. za pośrednictwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego w ramach sił KFOR oraz policyjnej misji EULEX w Kosowie, w której od wielu lat pozostajemy najliczniejszym kontrybutorem”.

Kiedy powstało Kosowo?

Dążenia do niepodległości Kosowa sięgają jeszcze czasów Jugosławii. Warto pamiętać, że już wtedy Kosowo zamieszkiwane było głównie przez Albańczyków. W latach 90-tych władze Serbii, którzy do dzisiaj uważają ten teren za część swojego państwa, dopuszczali się licznych represji wobec kosowskich Albańczyków. Konsekwencją była interwencja NATO w 1999 roku, w wyniku której doszło do lotniczych nalotów skierowanych przeciw reżimowi Slobodana Miloševicia.

W 2008 roku Prisztina ogłosiła niepodległość Kosowa. Kraj ten do dzisiaj jest uznawany jedynie przez część społeczności międzynarodowej. Co ciekawe, jego niezależność uznaje tylko 23 z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz 24 z 30 krajów NATO. 

Powierzchnia tego kraju wynosi 10 887 kilometrów kwadratowych, czyli można ją porównać z obszarem zajmowanym przez województwo świętokrzyskie. W Kosowie mieszka obecnie niecałe 2 miliony osób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!