Konfiskata samochodu pijanego kierowcy. Sejm zmienił prawo

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym przegłosowana przez Sejm zakłada konfiskatę samochodów pijanych kierowców. Pomysł od dawna był dyskutowany. Teraz nowe przepisy są praktycznie pewne. Kiedy jazda na podwójnym gazie będzie skutkowała przepadkiem samochodu?

Konfiskata samochodu pijanego kierowcy. Sejm zmienił prawo
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 listopada 2022

Kiedy pijany kierowca straci samochód?

Przepisy przewidują, że jeśli zatrzymany do kontroli kierowca samochodu będzie miał co najmniej półtora promila straci nie tylko prawo jazdy, ale także samochód. W takim wypadku przejdzie on na własność państwa. 

Jeżeli jednak pijany kierowca spowoduje wypadek, przepadek pojazdu na rzecz Skarbu Państwa będzie możliwy już przy zawartości co najmniej pół promila alkoholu we krwi, lub w przypadku recydywy. Zatem każdy, kto w stanie nietrzeźwości zdecyduje się na prowadzenie samochodu, będzie ryzykował utratą swojego pojazdu. 

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol a konsekwencje prawne – jak postępować?Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol a konsekwencje prawne – jak postępować?Rafał Stępniewski

Co w sytuacji kiedy pijany kierowca będzie jechał nieswoim samochodem?

Powyższe przepisy będą miały zastosowanie jedynie wówczas, kiedy samochód stanowi wyłączną własność kierowcy, przyłapanego na jeździe po pijanemu. Jeżeli będzie inaczej, wówczas kierowca będzie musiał zapłacić równowartość samochodu określoną w polisie ubezpieczeniowej.

W przypadku braku polisy obowiązywała będzie stawka zgodna ze średnią wartością rynkową podobnego pojazdu. Mowa np. o współwłasności małżeńskiej lub innych rodzajów współwłasności, w przypadku których, w dowodzie rejestracyjnym występuje więcej niż jeden właściciel pojazdu. 

Podobnie będzie w przypadku prowadzenia samochodu należącego do pracodawcy. Wówczas sąd ma orzekać nawiązkę. 

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? 

Wiele wskazuje na to, że nowe przepisy zakładające przepadek samochodu prowadzonego przez kierowcę pod wpływem alkoholu wejdą w życie w lutym przyszłego roku. Zdaniem części ekspertów od bezpieczeństwa ruchu drogowego, dodatkowa dotkliwa kara za prowadzenie pojazdu na podwójnym gazie może być dodatkowym i skutecznym czynnikiem odstraszającym od wsiadania za kółko przez pijanych kierowców.

Przypomnijmy, dyskusja na temat ewentualnego przepadku samochodów należących do pijanych kierowców toczy się już od dłuższego czasu. Na temat tych pomysłów dużo mówiło się w połowie 2021 roku po serii tragicznych wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!