Paszport w komórce? To może być daleka droga

Docelowo w aplikacji mObywatel będzie istniała możliwość „obejrzenia” paszportu, jednak uznawanie takiego cyfrowego dokumentu będzie zależała od prawodawstwa innych krajów i uznawalności takiego e-paszportu za granicą. „To kwestia zawierania konkretnych porozumień” – powiedział w Sygnałach Dnia w Programie 1 Polskiego Radia pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. 

Paszport w komórce? To może być daleka droga
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 listopada 2022

Tylko jeden kraj na świecie wprowadził elektroniczny paszportu

Do tej pory jedynym krajem, który wprowadził w pełni elektroniczny paszport, jest Ukraina. Nie jest to jednak łatwe zadanie, bowiem tego typu dokument musi być uznawany na świecie. Łatwiej jest wprowadzić uznawalność dowodu osobistego w komórce na terenie Polski. W przypadku paszportu używanego przecież za granicą „to już będzie kwestia zawierania konkretnych porozumień” – tłumaczył Cieszyński.

Cyfrowe dokumenty z uznaniem międzynarodowym

Według deklaracji Cieszyńskiego, Polska jest w grupie krajów, które są zainteresowanie cyfryzacją oraz upraszczaniem usług publicznych. Z jego słów wynika, że nasz kraj forsuje wprowadzanie kolejnych dokumentów, które będą mogły być uznawane w formie elektronicznej na terenie całej Unii. Natomiast to jest proces, który wymaga zgody wszystkich państw członkowskich. Na razie trwają pilotaże, które pozwolą kilku krajom pomiędzy sobą uznawać pewne dokumenty” – powiedział pełnomocnik rządy ds. cyberbezpieczeństwa

Ukraińskie prawo jazdy w komórce ważne w Polsce?

Z wypowiedzi ministra Janusza Cieszyńskiego wynika, ze Polska przymierza się do wspólnego projektu z Ukrainą, który pozwoli na to, by ukraińskie prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny w wersji cyfrowej były uznawane w Polsce. Zresztą analogiczne rozwiązania działałyby w drugą stronę. „Myślę, że taka współpraca z Ukrainą, która ma bardzo duże osiągnięcia właśnie na polu cyfryzacji, to jest dobry kierunek” – ocenił.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!