Staruje budowa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej na trasie S6

W czwartek, 24 listopada 2022 roku ruszyła budowa drogi ekspresowej S6 Chwaszczyno-Żukowo. To kolejny fragment Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT). Budowana trasa będzie omijała nadmorską aglomerację od południa oraz od zachodu. 

Staruje budowa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej na trasie S6
  • Michał Górecki
  • /
  • 25 listopada 2022

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej

Trasa ma połączyć prowadzącą od strony Warszawy drogę S7 (Południową Autostradę Gdańska) z autostradą A1 oraz S6. Dzięki nowej drodze będzie możliwy sprawniejszy, bezpieczniejszy i przede wszystkim bardziej komfortowy przejazd od A1 i S7 do zachodniej i północnej części województwa pomorskiego – informuje resort infrastruktury. 

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej przywróci również możliwość tranzytu trasą S6 prowadzącą wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego w stronę takich miast jak Lębork, Słupsk, Koszalin oraz Szczecin. W ten sposób zapewniona będzie dostępność komunikacyjna terenów, które leżą wzdłuż krajowej „siódemki” oraz „dwudziestki”.

Jednocześnie odblokowane zostaną miasta takie jak Żukowo, czy Chwaszczyno. Inwestycja powinna pozwolić także na znacznie „odciążenie” dość popularnej obecnie obwodnicy Trójmiasta. MI przyznaje, że obecne natężenie ruchu na tej trasie od dłuższego czasu znacząco przekracza jej wydolność. 

S6 Chwaszczyno-Żukowo. Szczegóły inwestycji

Odcinek S6 między Chwaszczynem a Żukowem będzie wynosił 16 km. W jego ciągu powstanie węzeł Miszewo oraz obwód utrzymania drogi. Z kolei na styku z budowaną obecnie Trasą Kaszubską dokończony zostanie węzeł Chwaszczyno.

S6 Żukowo – Gdańsk Południe. Szczegóły inwestycji

Dla odcinka drogi ekspresowej między Żukowem oraz węzłem Gdańsk Południe prowadzone jest postępowanie dotyczące decyzji o zezwoleniu na realizację tej inwestycji (tzw. ZRID). Leży ono w gestii wojewody pomorskiego. 

W ramach inwestycji powstanie 16 km odcinek drogi ekspresowej, a także obwodnica Żukowa w ciągu DK20 o długości ok. 7 km oraz węzły Żukowo i Lublewo. Rozbudowany zostanie węzeł Gdańsk Południe na styku obecnej S6 Obwodnicy Trójmiasta oraz S7 Południowej Obwodnicy Gdańska. Przewidziano również budowę Miejsca Obsługi Podróżnych Widlino” – opisuje resort infrastruktury. 

Według zapowiedzi, całkowicie nowa, dwujezdniowa droga S6 od Chwaszczyna do Gdańska Południe ma być gotowa w 2025 roku. Inwestycja będzie kosztowała ponad 2 miliardy złotych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!