Flisactwo wpisane na listę UNESCO

Tradycje flisackie są już oficjalnie wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO – informuje resort kultury. Decyzję w tej sprawie podjęto podczas 17. sesji Międzyrządowego Komitetu w Rabacie w Maroko. 

Flisactwo wpisane na listę UNESCO
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 grudnia 2022

Flisactwo na liście UNESCO

O to, by flisactwo znalazło się na Reprezentatywnej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO wnioskowało już wiosną 2021 roku sześć państw. Oprócz Polski były to także Austria, Czechy, Niemcy, Łotwa oraz Hiszpania. Same prace nad wnioskiem, którego koordynatorem był polski resort kultury trwały przeszło 2 lata. „Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w uzasadnieniu decyzji o wpisie pochwalił wnioskodawców, podkreślając przykładną współpracę państw składających wspólny wniosek oraz ogromne zaangażowanie wspólnot i depozytariuszy w proces przygotowywania nominacji, a także działania na rzecz ochrony i przekazu tradycji” – poinformowało ministerstwo kultury.

 

Piąty polski wpis na liście niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO

Flisactwo jest piątym polskim wpisem na Reprezentatywnej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego Ludzkości UNESCO. Od 2018 roku znalazły się na niej takie tradycje jak:

- krakowskie szopkarstwo

- kultura bartnicza

- sokolnictwo

- dywany kwiatowe przygotowywane na procesje Bożego Ciała

Czym jest Reprezentatywna Lista Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO?

Reprezentatywna Lista Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO to ogólnoświatowe zestawienie praktyk oraz zjawisk, które pozwalają poznać różnorodność dziedzictwa niematerialnego oraz podnosić świadomość w tym obszarze. Zgodnie z podejściem samego UNESCO do niematerialnego dziedzictwa kulturowego można zaliczyć m.in. praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedzę oraz umiejętności. To także powiązane z wyżej wymienionymi aspektami instrumenty, artefakty, narzędzia i kulturowa przestrzeń. Co do zasady niematerialne dziedzictwo kulturowe przechodzi z pokolenia na pokolenia i jest odtwarzane przez określone grupy ludzi oraz wspólnoty. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!