Kolej święci triumfy. Dziesięcioletni rekord liczby pasażerów

Prawie 32,8 mln pasażerów jeździło kolejną w październiku 2022 r. Jest to najwyższy wynik osiągnięty w ostatniej dekadzie. Nieznaczne spadki zanotowały przewozy towarowe.

Kolej święci triumfy. Dziesięcioletni rekord liczby pasażerów
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 grudnia 2022

Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego, w październiku 2022 r. pociągami podróżowało prawie 32,8 mln pasażerów. To o prawie 6 mln pasażerów więcej niż rok wcześniej. To również o ponad 1,6 mln więcej niż w roku 2019, kiedy nie było pandemii. Według UTK jest to najwyższa miesięczna liczba od początku prowadzenia statystyk tego typu, czyli od 2012 roku.

Średnia długość podróży kolejowej

W bazie UTK znajdziemy też informacje o odległościach, jakie pokonują pasażerowie kolei. I tak, średnia odległość jaką pasażer kolei pokonał w ubiegłym miesiącu to prawie 63 km, co oznacza o 3,4 km więcej (+5,7%) niż rok wcześniej.

Efektem takiego wzrostu może być chociażby rozpoczęcie roku akademickiego w październiku. Potwierdzać może to porównanie października z wrześniem tego roku. I tak w październiku do pociągów wsiadło o 3,2 mln pasażerów, czyli o prawie 11 proc. więcej niż we wrześniu. Wyższe wyniki w zestawieniu z wrześniem uzyskał zarówno przewoźnik dalekobieżny PKP Intercity jak również przewoźnicy realizujący przewozy regionalne i aglomeracyjne. W porównaniu z miesiącem wcześniej odnotowano również wyższą o prawie 0,1 mld pasażerokilometrów (+4%) pracę przewozową, natomiast wzrost w wartościach pracy eksploatacyjnej wyniósł prawie 0,2 mln pociągokilometrów (+1%). Średnia odległość jaką pasażer kolei pokonał w październiku była o ponad 4 km krótsza (-6,1%) miesiąc do miesiąca.

Od początku roku kolej przewiozła prawie 282 mln pasażerów. To o o 42,8% więcej osób niż rok wcześnie.

Także przewozy towarowe mają się nieźle. W październiku 2022 r. masa przewiezionych towarów wyniosła 21,2 mln ton i przekroczyła 21 mln ton pierwszy raz od maja.

dane: Urząd Transportu Kolejowego

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!