Strefy czystego transportu - jak działają

Co to są strefy czystego transportu? Jak działają strefy czystego transportu? O tym w materiale.

Strefy czystego transportu - jak działają
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 grudnia 2022

O tym, jak szkodliwy jest smog nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Negatywne konsekwencje dla zdrowia dorosłych, jak i dzieci są udowodnione. Ponieważ sporo zanieczyszczeń generowanych jest przez samochody poruszające się po naszych drogach, władze miast szukają sposobów by zmniejszyć uciążliwości smogu. Jeden z takich pomysłów do strefy czystego transportu.

Co to są strefy czystego transportu?

Strefy czystego transportu działają na mocy nowelizacji Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W ustawie tej czytamy, że po to by ograniczyć negatywny wpływ emisji zanieczyszczeń, gminy mogą ustanowić taką strefę. Do strefy czystego transportu nie mogą wjeżdżać inne pojazdy niż elektryczne, napędzane wodorem lub gazem ziemnym.

Rada gminy może ustalić wyjątki od tej reguły. Żeby pojazd mógł wjechać do strefy czystego transportu, trzeba go wyposażyć w naklejkę umieszczoną w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. Naklejka wydawana jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Strefa Czystego Transportu — koszt naklejki

Naklejki zwykle rozdawane są uprawnionym kierowcom bezpłatnie lub za symboliczną, niewielką opłatą. Wysokość opłaty nie może przekraczać 5 zł. Naklejka ma kształt ośmiokąta i jest zielona. Zawiera informacje dotyczące roku produkcji pojazdu, jego numer rejestracyjny, a także rodzaj używanego paliwa.

Do Strefy Czystego transportu bez naklejki mogą wjechać np. pojazdy policji, ABW, Straży Granicznej i wielu innych służb, a także zeroemisyjne autobusy lub pojazdy przewożące niepełnosprawnych. Rada gminy ma prawo dopuścić do ruchu w strefie czystego transportu inne pojazdy. Jeśli samochody nie spełnią norm określonych przez gminę, to wjazd do strefy będzie możliwy ale trzeba będzie za niego zapłacić.

Wady stref czystego transportu

Strefy Czystego Transportu budzą od początku wiele kontrowersji. Począwszy od tego, że nie wiadomo, czy faktycznie pomagają ograniczyć emisję zanieczyszczeń. Sami kierowcy uważają, że nie jesteśmy na taką zmianę gotowi, bo jeździmy zbyt starymi i mało nowoczesnymi pojazdami. Dodatkowo może być tak, że strefy nie spełnią swojej roli bo gminy mają prawo ustalania wyjątków do wjazdu.

Na świecie funkcjonuje wiele stref czystego transportu nazywanych też LEZ-ami od angielskiego skrótu low emission zone. Dlaczego w Polsce nazywają się inaczej? Aby odróżnić je od określenia “niska emisja”, które dotyczy emisji zanieczyszczeń na skutek spalania w małych instalacjach grzewczych, głównie pieców centralnego ogrzewania. słabej jakości paliwem – np. węglem lub wręcz odpadami. W Europie pomagają dbać o lepszy stan powietrza od wielu lat.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!