Jak to możliwe? Pijanych za kierownicą coraz więcej

Wydawać by się mogło, że najbardziej niebezpiecznie na drogach jest tuż przed świętami, gdy rządzi nami pośpiech. Tymczasem równo rok temu najwięcej wypadków i ich ofiar śmiertelnych było 16 grudnia. Choć w tym roku jest nieco lepiej, to zdecydowanie gorzej wyglądają statystyki pijanych kierowców, których jest znacznie więcej. Czy nowy taryfikator ich nie odstrasza? 

Jak to możliwe? Pijanych za kierownicą coraz więcej
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 19 grudnia 2022

Pijanych kierowców jest więcej 

Przez pierwsze 10 dni grudnia policja odnotowała prawie 2 100 kierowców prowadzących po spożyciu alkoholu. To o prawie 13% więcej niż w tym samym okresie rok temu i aż 38% więcej niż w 2020 roku. Wynik przewyższył też o 8% analogiczny czas sprzed pandemii. Dane z 1-10.12.2022 r. dają średnio dziennie prawie 210 takich przypadków, a można spodziewać się, że szczyt dopiero przed nami. 

Zatrzymywanie prawa jazdy przez starostę nie jest zgodne z konstytucjąZatrzymywanie prawa jazdy przez starostę nie jest zgodne z konstytucjąAnna Malinowska

Pod względem liczby prowadzących „na podwójnym gazie” na przełomie starego i nowego roku od lat niechlubnie wyróżnia się bowiem pierwszy dzień stycznia (w 2020 r. z wynikiem 332 odnotowanych pijanych kierowców, w 2021 r. – 321 i w 2022 r. – 386). Jak będzie tym razem?

– Statystyki jasno pokazują skalę problemu nietrzeźwości wśród kierowców. W jego zwalczaniu ma pomóc podpisana w ostatnim czasie przez Prezydenta nowelizacja Kodeksu karnego zakładająca m.in. konfiskatę aut prowadzącym po alkoholu. Przepisy wejdą co prawda w życie w przyszłym roku, jednak można mieć nadzieję, że szeroka debata na ten temat sprawi, że choć część osób podwójnie zastanowi się, czy ich stan pozwala na prowadzenie, pamiętając, jak wiele mogą stracić – zauważa Rafał Mosionek, Prezes Zarządu marki ubezpieczeniowej Beesafe. 

– Kluczowe jest życie i zdrowie uczestników ruchu – to nie ulega wątpliwościom. Jeśli do wypadku dojdzie pod wpływem alkoholu, dodatkowo jednak kierowca będzie obciążony także konsekwencjami finansowymi spowodowanego przez niego zdarzenia. Z własnej kieszeni będzie musiał pokryć koszty szkód i wypłatę rekompensaty poszkodowanym, a także ich ewentualnego leczenia lub rehabilitacji. Takie wydatki standardowo pokrywane są z obowiązkowego ubezpieczenia OC, jeśli jednak sprawca wypadku prowadził nietrzeźwy, zdarzenie jest wyłączone spod odpowiedzialności ubezpieczyciela – dodaje.

Policja przypomina

- Pamiętajmy, że pijany kierujący jest zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Coraz częściej uczestnicy ruchu drogowego nie są obojętni i reagują na przypadki jazdy w stanie nietrzeźwości. Pamiętajmy, że nawet anonimowa informacja przekazana policjantom o podejrzeniu kierowania po alkoholu, może uratować czyjeś życie. Zdecydowana i właściwa postawa świadka, który zareagował wczoraj na niebezpieczną sytuację, zasługuje na pochwałę — przypomina podkarpacka policja.

Odebranie auta za jazdę Odebranie auta za jazdę 'na podwójnym gazie'Monika Świetlińska

Zgodnie z art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego, każdy kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!