Jak i gdzie możesz sprawdzić stan autokarów? Ferie 2023

Pierwsze województwa rozpoczęły już ferie! Uczniowie z lubelskiego, podkarpackiego, śląskiego, łódzkiego i pomorskiego mogą już poświęcić wolne dni na odpoczynek lub wyjazd poza miejsce zamieszkania. Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży? Gdzie zgłosić się, aby została przeprowadzona kontrola autokaru?

Jak i gdzie możesz sprawdzić stan autokarów? Ferie 2023
 • Małgorzata Łaziuk
 • /
 • 17 stycznia 2023

Wyjazdy podczas ferii pozwalają na odpoczynek i przyjemne spędzenie wolnego czasu. Dodatkowo — podczas nich można zapoznać się z wieloma ciekawymi informacjami, poznać interesujące geograficznie oraz historycznie miejsca. Aktywny wypoczynek to świetna sprawa — możliwość zadbania o zdrowie!

Dlaczego przed wyjazdami należy kontrolować autokary?

Sprawdzanie stanu technicznego pojazdu, którym będą podróżować dzieci to obowiązkowa czynność do wykonania przed każdym wyjazdem. Wprawdzie jest to dodatkowy obowiązek, dla wielu być może niepotrzebny i czasochłonny, jednak koniecznie powinno się go wykonać. Sprawdzenie autokaru przed wycieczką pozwoli na zminimalizowanie ryzyka wypadku oraz możliwości wystąpienia przykrych niespodzianek podczas podróży (na przykład zepsucia pojazdu).

Kiedy ferie zimowe 2023? Niektóre województwa nie muszą zbyt długo czekaćKiedy ferie zimowe 2023? Niektóre województwa nie muszą zbyt długo czekaćMichał Górecki

Uwaga! Nie należy kontrolować jedynie pojazdów. Bardzo ważne jest również sprawdzenie kierowcy, przede wszystkim przeprowadzenie badania alkomatem oraz czasu, który spędził on podczas kierowania pojazdem. 

Gdzie i jak sprawdzić stan autokaru?

W przypadku wyjazdu autokarowego powinno się o nim wcześniej poinformować odpowiednią jednostkę policji oraz ITD (Inspekcję Transportu Drogowego). Pozwoli to uniknąć długiego oczekiwania. Policjanci i inspektorzy mogą na dany czas mieć inne obowiązki służbowe. Na sprawdzenie mogą także oczekiwać inne autokary. 

Czynności kontrolne odbywają się w miejscu wyznaczonym przez policję: można je przeprowadzić w miejscu wyjazdu (zbiórki) lub w punkcie kontroli.

Przed wyjazdem autokarowym sprawdza się m.in.:

 • układ kierowniczy,
 • zawieszenie,  
 • układ hamulcowy,
 • prawidłowość dokumentów,
 • stan opon.

Kiedy fakt wyjazdu zostanie zgłoszony zbyt późno może okazać się, że nie ma możliwości przeprowadzenia kontroli. Służby mogą odmówić przyjazdu z tego powodu.

Dlaczego ferie są w różnych terminach?Dlaczego ferie są w różnych terminach?Anna Petynia-Kawa

Organizatorzy wycieczek mogą także samodzielnie przeprowadzić wstępną kontrolę wchodząc na stronę https://bezpiecznyautobus.gov.pl/. Na niej można uzyskać informacje o tym, czy:

 • pojazd ma ubezpieczenie AC i czy jest ono ważne,
 • znajduje się w nim odpowiednia liczba miejsc,
 • nie pochodzi on z kradzieży,
 • jest zarejestrowany i na kogo, a także poznać dane pojazdu.

Jak już zostało to wspomniane — wykonanie kontroli przed wyjazdem autokarowym to niezwykle ważna sprawa.

Warto nadmienić, że kontrola stanu techniczny pojazdu przewożącego dzieci powinna być dokonywana tylko w ferie, ale przed każdym wyjazdem lub wycieczką. To inwestycja w bezpieczeństwo: zdrowie i życie dziecka.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!