Czy można spędzić podróż w wagonie restauracyjnym?

Podróże dla wielu osób są miłym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Niekiedy jednak następuje konieczność wyjazdu z dnia na dzień — wtedy mogą pojawić się problemy z dostępnością biletów. 

Czy można spędzić podróż w wagonie restauracyjnym?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 10 lutego 2023

Niektórzy myślą, że doskonałym rozwiązaniem jest zajęcie miejsca w wagonie restauracyjnym. Czy rzeczywiście jest to możliwe? Czy w przypadku ograniczonej ilości miejsc można spędzić kilka godzin w wagonie WARS?

Obowiązek posiadania biletu

Pasażer decydujący się na podróż pociągiem powinien posiadać ważny bilet oraz, jeśli przysługują mu ulgi ustawowe lub handlowe — dokument potwierdzający ten fakt. To kwestia bezsporna. Sposobów na jego zakup jest wiele: można to zrobić osobiście w kasie, skorzystać z biletomatów, za pośrednictwem Internetu czy dedykowanych aplikacji. 

Czy podróż koleją jest ekologiczna – sprawdź swój ślad węglowyCzy podróż koleją jest ekologiczna – sprawdź swój ślad węglowyAnna Malinowska

W momencie, kiedy zostanie ujawniona podróż bez biletu osoba, która to zrobiła zobowiązana jest do jego kupna oraz uiszczenia opłaty dodatkowej czyli 850 zł). Kara (600 zł) zostanie nałożona też na osoby, które podróżują bez dokumentu, który uprawnia do ulgi. W przypadku zapłacenia na miejscu istnieje możliwość jej zmniejszenia do 130 zł.

Podróż w wagonie restauracyjnym

Dużo ludzi licząc na wybór odpowiedniego miejsca i planując podróż kupuje bilety z wyprzedzeniem. Czasem jednak zdarzają się sytuacje nagłe, które wymagają wyjazdu danego dnia, a nawet o konkretnej godzinie. Co jednak w sytuacji, kiedy nie można zakupić biletów? Czy da się odbyć podróż? Czy można spędzić ją w wagonie restauracyjnym?

Dla osób pragnący wybrać się w podróż pociągiem EIP mamy złą wiadomość. W momencie, kiedy brakuje miejsc sprzedaż jest automatycznie blokowana.  W przypadku pełnego składu nie ma możliwości zajęcia innego miejsca, nie można kupić zakupić więcej biletów niż miejsc. Niezastosowanie się do tego, chęć zakupu u konduktora nie jest dobrym wyjściem, ponieważ w momencie, kiedy “przejazd na gapę” na pasażera zostanie nałożona kara. Oczywiście — wtedy nie ma możliwości spędzenia podróży również w wagonie restauracyjnym.

Jak wybrać konkretne miejsce w pociągu kupując bilet przez internet?Jak wybrać konkretne miejsce w pociągu kupując bilet przez internet?Mikołaj Frączak

Trochę inna sytuacja (związana z zajmowaniem miejsc) występuje w przypadku pociągów z grupy TLK/IC — w nich da się kupić bilety, nawet w przypadku, kiedy wyprzedano te siedzące. Oczywiście — nie jest to nieograniczone. Bilety można zakupić także u konduktora.

Być może okaże się to zaskakujące, ale także w trakcie podróży pociągami TLK i InterCity (IC) nie ma możliwości zajęcia miejsca w wagonie restauracyjnym, jeśli nie ma innych miejsc siedzących. Regulamin wyraźnie mówi, że zająć miejsce w nim można jedynie podczas składania zamówienia (osobistego) oraz spożywania posiłku. W innych przypadkach obsługa może zwrócić uwagę oraz, gdy nic nie jest zamawiane, wyprosić z niego.

Obecność w składzie wagonu restauracyjnego to bardzo duże udogodnienie dla pasażerów (zwłaszcza w przypadku, gdy występują opóźnienia). Można dzięki temu spędzić przyjemną podróż, zaspokoić głód, zjeść pyszny posiłek i ugasić pragnienie. Dosyć ciekawym rozwiązaniem jest możliwość składania zamówień poprzez aplikację oraz przyniesienia dań przez obsługę do miejsca, które zajmuje pasażer.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!