fb

Jak wybrać konkretne miejsce w pociągu kupując bilet przez internet?

Lubisz jeździć pociągiem przy oknie? A może wolisz na krótką trasę wybrać miejsce przy korytarzu? Każdy ma swoją ulubioną „miejscówkę” i od teraz może sobie ją wybrać kupując bilety Intercity w sieci. Jak wybrać konkretne miejsce w pociągu kupując bilet przez internet?

Jak wybrać konkretne miejsce w pociągu kupując bilet przez internet?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 3 grudnia 2019

W jakich pociągach można wybrać miejsce do siedzenia?

Nowe udogodnienie wprowadzone przez PKP Intercity dotyczy wszystkich podróżnych, którzy będą pasażerami pociągów z najnowszej floty przewoźnika. Mowa o nowoczesnych, zespolonych składach takich jak Pendolino, Flirt3 oraz PesaDART. Nie są one już rzadkością na polskich torach i wiele pociągów dalekobieżnych obsługiwanych jest właśnie przez wymienione pociągi.

Od kiedy można wybrać miejsce w pociągu?

Nowe udogodnienie dotyczy połączeń realizowanych od 15 grudnia 2019 roku, czyli od dnia wprowadzenia na tabele przyjazdów i odjazdów nowego „rocznego” rozkładu jazdy.

Jak tłumaczy w komunikacie PKP Intercity, wprowadzenie tzw. graficznej prezentacji miejsc jest ukłonem w stronę pasażerów. Jak pokazują statystyki, stale rośnie liczba pasażerów, którzy decydują się na podróż koleją. Atutem jest nowoczesna flota i kolejne udogodnienia. Jednym z nich ma być także możliwość wyboru miejsca w pociągu.

CZYTAJ TEŻ Spóźnił się pociąg? Masz prawo do odszkodowania!

Graficzna prezentacja miejsc na stronie internetowej. Jak działa?

Jeżeli decydujemy się na podróż pociągiem, który umożliwia wybór miejsca przy zakupie biletu, na naszym ekranie pojawi się graficzna prezentacja miejsc. Wcześniej musimy określić liczbę pasażerów, dla których chcemy zamówić przejazd, przysługujące im ulgi oraz ewentualną potrzebę skorzystania z miejsc specjalnych. Ostatnia z wymienionych opcji dotyczy osób z niepełnosprawnościami, pasażerów wybierających przedział rodzinny lub osób podróżujących z rowerem. Wyświetlona grafika będzie podobnym rozwiązaniem do tych, spotykanych podczas zakupu biletów lotniczych. Wybór ułatwi schemat układu miejsc w danej części pociągu.

System został opracowany w taki sposób, aby pasażer w prosty sposób mógł zaznaczyć interesujące go miejsce. Aby było to możliwe należy znaleźć w dolnej części ekranu przycisk „wybierz miejsce ze schematu”. To już jest ten moment, w którym to pasażer decyduje, czy woli siedzieć przy korytarzu, czy może chciałby podziwiać widoki za oknem. Przy okazji, łatwo można się zorientować, w którym miejscu znajduje się najbliższe wyjście, toaleta bądź specjalne miejsce na duże bagaże.

Jak ocenia PKP Intercity, to duże ułatwienie dla osób podróżujących w większym gronie – rodziny lub przyjaciół. W ten sposób można zarezerwować miejsca w taki sposób, by siedzieć blisko siebie.

CZYTAJ TEŻ Podróż pociągiem z psem. Czy trzeba kupić osobny bilet dla psa?

Jak popularny jest zakup biletów przez internet?

Polacy polubili kupowanie biletów kolejowych przez internet. Widać to coraz częściej przy kasach, gdzie nie obserwujemy już takich kolejek, jak jeszcze cztery czy pięć lat temu. Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku bilety poprzez stronę internetową intercity.pl lub dedykowaną do tego aplikację mobilną kupiło 46% wszystkich pasażerów. To więcej niż odsetek osób wybierających tradycyjne kasy biletowe, do których wybrało się łącznie 42% podróżnych.

W ocenie ekspertów, procent osób korzystających z internetowej formy sprzedaży biletów systematycznie będzie się powiększał. Podobną tendencję można zaobserwować m.in. na zachodzie Europy i w Skandynawii. Coraz wygodniejsze formy płatności bezgotówkowej oraz rozbudowane aplikacje do obsługi pasażerów stopniowo będą ograniczały rolę kas biletowych na dworcach – te jednak będą nadal utrzymywane ze względu na starszych pasażerów lub do obsługi podróżnych w sytuacjach awaryjnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!