Warszawa uznana najatrakcyjniejszym turystycznie miastem Europy roku 2023!

Nieco ponad dwa tygodnie temu opublikowaliśmy artykuł zatytułowany prawie identycznie. Mamy tu jednak do czynienia z jedną z tych sytuacji, w których słowo „prawie” robi kolosalną różnicę, tam, gdzie wtedy stał znak zapytania, dziś z dumą możemy postawić wykrzyknik. 

Warszawa uznana najatrakcyjniejszym turystycznie miastem Europy roku 2023!
  • Jakub Stasak
  • /
  • 14 lutego 2023

Wygrana w wielkim stylu!

Dokładnie 142 081 głosów zapewniło Warszawie zwycięstwo w tegorocznej edycji konkursu European Best Destination.

Wyniki trwającego od 20 stycznia plebiscytu ogłoszono w piątek (10 lutego), a gdyby porównać go do zmagań skoczków narciarskich, należałoby zauważyć, że liczy się tu nie tylko sama wygrana, ale również imponujące noty za styl.

Wycieczki, których nie było. 325 osób poszkodowanychWycieczki, których nie było. 325 osób poszkodowanychMonika Świetlińska

Drugie miejsce w zestawieniu zapewniło Atenom bowiem 91 tys. głosów, czyli 50 tys. mniej niż w przypadku miasta Warsa i Sawy.

Swoim tegorocznym wynikiem stolica Polski pobiła także rekord wszech czasów European Best Destination, poprawiając o 4 tys. głosów rezultat, z którym w roku 2017 triumfowało Porto (138 tys. głosów).

Dodatkowe laury dla zwycięzcy

Główny tytuł przyznawany jest w głosowaniu internautów, nasz reprezentant został jednak wyróżniony także przez samego organizatora w czterech odrębnych kategoriach:

• Best Cultural Destination (stolica kultury),

• Best Destination for Food Lovers (stolica dobrego smaku),

• Safest Destinations in Europe (stolica bezpieczeństwa),

• Best Destinations for a city break (najlepsze miejsce na krótki wypad).

Zacna konkurencja i głosy z całego świata

O zwycięstwo w dwudziestej trzeciej edycji prestiżowego konkursu ubiegało się 21 europejskich miast, a możliwość oddania głosu dostali turyści z całego świata.

Mandat za brak biletu w pociągu. Ile wynosi?Mandat za brak biletu w pociągu. Ile wynosi?Małgorzata Łaziuk

Tym razem skorzystali z niej obywatele 178 państw, oddając łącznie 686 tys. głosów, z których 48% pochodziło ze Starego Kontynentu.

Oprócz Warszawy i wspomnianych już Aten, w pierwszej piątce znalazły się również słoweński Maribor, Wiedeń i włoska Cittadela, a na dalszych pozycjach min. Londyn, Toledo, Kopenhaga czy Praga.

Duży sukces – wielka szansa

Doświadczenia miast-laureatów poprzednich edycji plebiscytu, takich jak Wrocław, Porto czy Lublana, pokazują wyraźnie, że triumf przekłada się na znaczący wzrost ruchu turystycznego.

Stojąca za konkursem organizacja European Best Destinations od 2009 roku współpracuje z największymi światowymi mediami branżowymi, a jego wyniki są w nich zawsze szeroko komentowane.

Promocja na tak szeroką skalę nie pozostaje bez oczywistego wpływu na zwiększenie popularności i budowanie marki zwycięskich miast na arenie międzynarodowej.

Warszawa najatrakcyjniejszym turystycznie miastem Europy roku 2023?Warszawa najatrakcyjniejszym turystycznie miastem Europy roku 2023?Jakub Stasak

Pełną tego świadomość wydają się mieć także władze stolicy na czele z prezydentem Rafałem Trzaskowskim, który tak skomentował zwycięstwo za pośrednictwem mediów społecznościowych:

„Mamy to! Mamy zainteresowanie całego świata naszym miastem. Warszawa jest tego warta! Miasto tak nowoczesne, prężnie się rozwijające, z niezwykłą historią. Stolica zieleni, wygody i wolnego czasu. Miasto kontrastów, w którym każdy znajdzie równowagę. Miasto, w którym kilka kilometrów od nowoczesnego, tętniącego życiem Nowego Centrum Warszawy i tuż obok zabytkowej Starówki wśród zieleni wije się Wisła, prawdziwie dzika rzeka. Takie rzeczy tylko w Warszawie! Zwycięzcy z poprzednich lat odnotowywali kilkunastoprocentowy wzrost liczby turystów. Zapraszamy do Warszawy!”.

Pozostaje więc tylko mieć nadzieję, że z zaproszenia skorzystają nieprzebrane tłumy turystów, dzięki czemu syreni gród będzie mógł w pełni wykorzystać szansę, przed którą został postawiony.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!