Wycieczki, których nie było. 325 osób poszkodowanych

Te liczby robią wrażenie: kilkadziesiąt tomów akt, ponad 450 000 złotych strat, 325 pokrzywdzonych z całej Polski i 344 zarzuty oszustw. Za tym wszystkim stoi jeden człowiek: 44-letni mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej oferujący wycieczki, które nigdy się nie odbyły.

Wycieczki, których nie było. 325 osób poszkodowanych
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 24 stycznia 2023

Sposób na biznes — kara do 8 lat więzienia

- Mężczyzna prowadząc działalność gospodarczą oferował usługi turystyczne. Pobierał pieniądze m.in. za wycieczki, które się nie odbywały. Wkrótce nieuczciwy przedsiębiorca stanie przed sądem. W myśl przepisów prawa w więzieniu może spędzić nawet osiem lat - oceniła Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach.

Od tego się zaczęło

Skarżyscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej rozliczyli sprawę oszustw, których ofiarami padali klienci miejscowego biura turystycznego. W ciągu dwóch lat właściciel oferował w sieci usługi swojej firmy. Pobierał od klientów zaliczki lub całe kwoty za zakup wycieczek i innych form wypoczynku.

Co Polska importuje z Chin i... Rosji?Co Polska importuje z Chin i... Rosji?Damian Jemioło

- Niestety, z rzekomych, różnych przyczyn do wyjazdów nie dochodziło, a wpłacone środki nie były zwracane pokrzywdzonym. Ofiarami nieuczciwej działalności skarżyszczanina padło 325 osób z całego kraju. Mężczyzna usłyszał 344 zarzuty oszustw. Spowodował straty przekraczające 450 000 złotych. W toku prowadzonego postępowania śledczy zgromadzili kilkadziesiąt tomów akt - przekazała kielecka KWP.

"Biznesmen" został zatrzymany w marcu ubiegłego roku. Wtedy sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Teraz stanie przed obliczem Temidy, później może spędzić za więziennym murem nawet osiem lat.

Bądź czujny, czujna

Jeśli …

 • dowiadujesz się na lotnisku, że nie masz rezerwacji na oczekiwany lot;
 • po przyjeździe do miejsca docelowego w hotelu nie ma rezerwacji na Twoje nazwisko;
 • zarezerwowany dom wakacyjny nie istnieje lub właściciel nic nie wie o Twojej rezerwacji;
 • firma wynajmująca samochód nie ma rezerwacji na Twoje nazwisko lub Twoja prośba zostaje odrzucona z powodu nieuczciwego zakupu;
 • oszust całkowicie przerywa kontakt po dokonaniu płatności i nie potwierdza niczego, co zostało zarezerwowane…

to padłeś/aś ofiarą oszustwa wakacyjnego. Zachowaj wszystkie dowody i złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w najbliższej jednostce Policji.

Co to jest oszustwo wakacyjne?

Oszustwo wakacyjne występuje, gdy płacisz w biurze podróży, agencji lub podmiotowi prywatnemu za usługi wynajmu oferowane przez Internet, takie jak:

 • bilety transportu (samolot, pociąg, łódź itp.);
 • zakwaterowanie;
 • wynajem samochodów;
 • kompletne pakiety wakacyjne, zawierające wszystkie lub niektóre z powyższych;

Dlaczego ferie są w różnych terminach?Dlaczego ferie są w różnych terminach?Anna Petynia-Kawa

i dowiadujesz się, że zarezerwowana usługa nie istnieje lub została opłacona nie z Twoich pieniędzy, ale ze skradzionej karty innej ofiary, co powoduje, że zakup jest nieważny.

Często przestępcy chcą Twoich pieniędzy. Jednak w wielu przypadkach oszustwo jest tylko częścią większego planu – przestępcy wykorzystają skradzione dane karty kredytowej jednej osoby do zakupu legalnych usług turystycznych, które następnie oferują innym osobom po niższej cenie (zarabiają na powtórnej sprzedaży tej samej usługi).

Jakie są sygnały ostrzegawcze?

Kontaktuje się z Tobą agent biura podróży lub firma, z którą nigdy wcześniej nie rozmawiałeś, oferując Ci wakacje po bardzo niskiej cenie.

Oszuści używają fałszywych reklam internetowych, fikcyjnych rozmów dotyczących sprzedaży, e-maili, SMS-ów i komunikatorów, oferując niewiarygodnie niskie stawki, aby skusić Cię do rezerwacji wakacji lub zakupu usługi. Jeśli cena jest zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa, prawdopodobnie taka nie jest.

Jak się zabezpieczyć?

Nie odpowiadaj na niespodziewane e-maile, SMS-y, wiadomości w komunikatorach, mediach społecznościowych lub telefony z ofertami wakacyjnymi. Linki i załączniki w wiadomościach e-mail mogą prowadzić do złośliwych stron internetowych lub zawierać wirusy zarażające urządzenie.

Ferie 2023 to ostatni dzwonek na realizację bonu turystycznegoFerie 2023 to ostatni dzwonek na realizację bonu turystycznegoMonika Świetlińska

Zarezerwuj wakacje bezpośrednio w linii lotniczej, hotelu, lub przez renomowanego agenta / organizatora wycieczek.

Przeprowadź dokładne rozeznanie w Internecie aby upewnić się, że firma jest legalna.

 • Poszukaj logo IATA na stronie internetowej firmy;
 • Sprawdź, czy strona internetowa korzysta z bezpiecznego systemu płatności i bezpiecznego protokołu komunikacyjnego (https) do procedury rezerwacji;
 • Sprawdź opinie. Ludzie mogli zamieszczać swoje doświadczenia, ostrzegając innych;
 • Zwróć szczególną uwagę na nazwę i domenę witryny. Niewielkie zmiany w nazwie lub domenie przypominającej znaną markę mogą skierować Cię do zupełnie innej firmy;
 • Sprawdź, czy strona internetowa oferuje pełne dane kontaktowe. Numer telefonu stacjonarnego, adres pocztowy i wszelkie inne informacje, które ułatwiłyby Ci kontakt, gdyby coś poszło nie tak;
 • Sprawdź, czy strona internetowa oferuje regulamin, zasady zwrotu pieniędzy i politykę prywatności. Przed udostępnieniem jakichkolwiek danych osobom trzecim upewnij się, że uzyskano Twoją zgodę.

Zachowaj ostrożność przy zakupie biletów lotniczych ze stron internetowych, które sprzedają inne usługi, takie jak samochody i domy wakacyjne.

Po zakupie

 • sprawdź, czy otrzymałeś niezbędne bilety elektroniczne lub dokumenty rezerwacji;
 • przejrzyj swoje dane osobowe, daty, dane hotelu oraz numery i godziny lotów;
 • spróbuj potwierdzić bezpośrednio z linią lotniczą, wypożyczalnią samochodów lub hotelem, że rezerwacja została dokonana.

Źródło: Policja.pl/Fot. KWP Kielce

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!