Ferie 2023 - na co uważać?

Dopiero niedawno skończyła się przerwa świąteczna, tymczasem od poniedziałku (16.01) w niektórych województwach rozpoczynają się ferie zimowe. To czas odpoczynku, warto jednak dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, aby okazał się on przyjemny i bezproblemowy.

Ferie 2023 - na co uważać?
 • Małgorzata Łaziuk
 • /
 • 13 stycznia 2023

Ferie zimowe to chwile odpoczynku dla uczniów. W tym roku jako pierwsi odpoczywać będą mieszkańcy województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego (od 16 do 29 stycznia).

Kolejne terminy ferii to:

 • 23 stycznia — 5 lutego (dla województwa podlaskiego i warmińsko — mazurskiego),
 • 30 stycznia -12 lutego (dla województw kujawsko — pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego),
 • 13 — 26 lutego (dla województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego).

Dla wielu osób to czas beztroski — chwile poświęcone na wyjazdy krajowe i zagraniczne. Warto, aby był to czas, w którym nie zapomina się o zasadach związanych z bezpieczeństwem.

Ferie w mieście — jak zapewnić dziecku opiekę?

Dla dzieci wolne od szkoły to wielka frajda. Zdarza się jednak, że rodzice nie mogą wziąć urlopu, aby móc sprawować osobistą kontrolę nad pociechą, nie mają również bliskich osób, które mogą to zrobić. Jest jednak kilka rozwiązań pozwalających na pójście do pracy i brak zmartwień np.:

 • zatrudnienie niani,
 • podział opieki między rodzicami,
 • opieka koleżeńska — jeden opiekun zajmuje się kilkorgiem dzieci,
 • poproszenie o pomoc sąsiedzką.

Jednak najbardziej popularnymi opcjami jest wykupienie kilkudniowego wyjazdu oraz skorzystanie z oferty zajęć feryjnych w mieście — dziś jest ona bardzo bogata. Organizowane są one przez różne jednostki: przez szkoły, biblioteki, gminne i miejskie centra kultury. Szalenie popularne na rynku usług edukacyjno — opiekuńczych są również te prywatne. Ich wybór, zwłaszcza w dużych miastach, jest naprawdę ogromny, dopasowany do zainteresowań dzieci i młodzieży np. zajęcia sportowe, fotograficzne, rysunku, językowe itp.

Ferie. Jak złożyć reklamację?Ferie. Jak złożyć reklamację?Rafał Stępniewski

Organizatorów również powinno się sprawdzić. Pierwszym krokiem może być zaznajomienie się z opiniami na ich temat. Można także, jeśli będzie istnieć taka potrzeba — skontrolować kwalifikacje zawodowe osób, które opiekują się pociechami — to bardzo ważna sprawa. 

Jeśli dziecko wyjeżdża na wypoczynek zorganizowany należy sprawdzić, czy:

 • organizator działa zgodnie z prawem,
 • ma płynność finansową,
 • czy znajduje się w bazie organizatorów wypoczynku,
 • stan techniczny autokaru (w przypadku wyjazdów).

Na co uważać szukając miejsca na wyjazd?

Są też osoby, które lubią czas wolny spędzić na wyjazdach. Warto przedsięwziąć środki, które wypoczynek uczynią udanym. Przede wszystkim — korzystać z miejsc sprawdzonych, ewentualnie poświęcić czas na poszukanie opinii. Jeśli obiekt (dom/hotel/hostel) jest nowy, a cena noclegu zaskakująco niska — dobrym pomysłem jest skontrolowanie czy w rzeczywistości on się tam znajduje (można na przykład wykonać telefon do wyszukanego na mapie miejsca znajdującego się w danej miejscowości). 

Kalendarz roku szkolnego 2022/2023. Kiedy ferie? Kiedy egzaminy?Kalendarz roku szkolnego 2022/2023. Kiedy ferie? Kiedy egzaminy?Martyna Kowalska

Nie należy bardzo optymistycznie podchodzić do każdej oferty oraz wpłacać zaliczek bez uzyskania niezbędnych informacji — jest to bardzo niebezpieczne, skutkować może utratą pieniędzy. 

Przyjemny wypoczynek, dobre samopoczucie na wyjeździe pozwoli na nabranie sił na dalsze działania edukacyjne i zawodowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!