Jaka kara za brawurową jazdę? [FILM]

Brawurowa jazda, w mieście zwłaszcza, może słono kosztować, a przekonał się o tym mieszkaniec Dębicy (podkarpackie), kierujący bmw, który niebezpiecznie manewrował i stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Wszystko nagrały kamery miejskiego monitoringu.

Jaka kara za brawurową jazdę? [FILM]
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 8 stycznia 2023

Niebezpieczne manewry

- Do zdarzenia doszło w Ropczycach. Po godz. 8, na ul. Najświętszej Marii Panny, patrol ruchu drogowego zwrócił uwagę na bmw, które nie miało przedniej tablicy rejestracyjnej. Policjanci pojechali za kierującym, jednak ze względu na znaczną odległość, nie zatrzymali go do kontroli. Kierujący bmw, jadąc ulicami Ropczyc, wykonywał niebezpieczne manewry. Wyprzedzał m.in. pojazdy w miejscach objętych zakazem, w tym na przejściu dla pieszych oraz na łuku drogi - przekazała Polska Policja.

23-letni mieszkaniec Dębicy stwarzał realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego i zmuszał ich do gwałtownego hamowania.

Jak zgłosić przestępstwo?Jak zgłosić przestępstwo?Jakub Stasak

- Funkcjonariusze natychmiast podjęli czynności, by ustalić sprawcę licznych wykroczeń drogowych. Okazało się, że zachowanie kierującego bmw zarejestrował miejski monitoring. Na jego podstawie policjanci ustalili, że kierującym bmw był właśnie młody mieszkaniec sąsiedniego miasta - poinformowała Policja.

Kara za brawurową jazdę

Sprawa trafiła do sądu, gdzie mężczyzna usłyszał wyrok: kara grzywny w wysokości 7 tys. złotych oraz zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi przez 11 miesięcy.

A czym jest w zasadzie brawurowa jazda?  Oznacza prowadzenie pojazdu w sposób nieodpowiedzialny i niebezpieczny, które może prowadzić do wypadków i zagrożenia dla innych użytkowników dróg. Może obejmować takie zachowania, jak przekraczanie dozwolonej prędkości, jazdę po chodniku lub trawniku, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu innym pojazdom czy pieszym, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu i inne.

Kara za brawurową jazdę jest uzależniona od stopnia jej rażącego naruszenia przepisów oraz od okoliczności sprawy. W przypadku wykroczeń, takich jak przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym kara może wynieść 1000 zł, a od 17 września 2022 roku dwukrotnie więcej w przypadku ponownego popełnienia tego samego wykroczenia w ciągu 2 lat. Jeśli prędkościomierz pokaże o jeden kilometr dalej, kara będzie jeszcze wyższa. Od 51 do 60 km/h sankcja wynosi odpowiednio 1500 zł i 3000 zł, 61-70 km/h — 2000 i 4000 zł, powyżej 71 km/h — 2500 zł i 5000 zł.

W przypadku wykroczeń, takich jak nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu czy wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, kara może wynieść 1500 złotych. W niektórych przypadkach, np. niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka może być kwalifikowane jako przestępstwo, co wiąże się z karą pozbawienia wolności.

Brawurowa jazda jest nie tylko niebezpieczna i nieodpowiedzialna, a także nielegalna i grozi karami grzywny, punktami karnymi oraz utratą uprawnień do kierowania pojazdami. O czym przekonał się 23-latek.

Zobacz film:

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Policja

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!