Jak zgłosić przestępstwo?

Jeśli byliśmy ofiarą lub świadkiem przestępstwa, fakt ten powinniśmy jak najszybciej zgłosić odpowiednim służbom. Gdzie i jak możemy to zrobić? Wyjaśniamy.

Jak zgłosić przestępstwo?
 • Jakub Stasak
 • /
 • 5 stycznia 2023

Liczy się czas

Każdy, kto:

 • Jest ofiarą przestępstwa
 • Był świadkiem przestępstwa lub posiada na jego temat istotne informacje

powinien jak najszybciej zgłosić się do najbliższej jednostki policji lub prokuratury.

Nawet, jeśli zgłoszenie przyjmowane jest w jednostce niewłaściwej dla miejsca jego popełnienia, zostaje ono natychmiast przekazane do odpowiedniej jednostki, w której sprawa będzie prowadzona.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa: Przekroczono 2,5 mln zgłoszeńKrajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa: Przekroczono 2,5 mln zgłoszeńAnna Malinowska

Wszystko to, ma na celu nie tylko uproszczenie całej procedury ale, przede wszystkim, maksymalne skrócenie czasu, jaki upłynie od popełnienia przestępstwa, do rozpoczęcia działań w jego sprawie, co z kolei znacznie zwiększa szanse na ujęcie sprawcy bądź odnalezienie skradzionych przedmiotów.

Zgłoszenie przestępstwa krok po kroku

1. Aby potwierdzić swoją tożsamość przygotuj dokument ze zdjęciem (dowód osobisty, paszport, książeczka wojskowa, prawo jazdy).

W zależności od charakteru zgłoszenia niezbędne okazać się mogą dodatkowe dokumenty, takie jak:

 • Zdjęcia lub inne dokumenty pozwalające rozpoznać skradziony przedmiot (zawierające np. jego numery fabryczne).
 • Dokumenty lekarskie (jeśli, jako ofierze przestępstwa, udzielano ci pomocy medycznej).

2. Opowiedz przyjmującemu zgłoszenie wszystko, co wiesz o przestępstwie.

Na podstawie twoich zeznań sporządzony zostanie protokół, należy go uważnie przeczytać i, jeśli wszystko się zgadza, podpisać.

Oszuści wykorzystują serwisy ogłoszenioweOszuści wykorzystują serwisy ogłoszenioweMartyna Kowalska

Policjant lub prokurator pouczy cię także o twoich prawach i obowiązkach, a, w razie wątpliwości, odpowie na wszystkie pytania.

3. O wszczęciu lub umorzeniu postępowania w sprawie zostaniesz poinformowany listownie.

Czy mogę zgłosić przestępstwo zdalnie?

Tak. W tym celu najlepiej skorzystać ze wzoru pisemnego zawiadomienia o przestępstwie (formularz znajdziemy na stronach internetowych odpowiednich instytucji).

Zgłoszenie takie powinno zawierać:

 • Możliwie jak najdokładniejszy opis zdarzenia (czas, miejsce, jeśli są nam znani, to także wskazanie sprawców).
 • Nazwę i dokładny adres jednostki policji lub prokuratury, do której wysyłane jest zawiadomienie.
 • Dane kontaktowe osoby składającej zawiadomienie (imię, nazwisko, telefon, adres)
 • Podpis

Zgłoszenia anonimowe

Każde zgłoszenie jest tak samo ważne, a w uzasadnionych przypadkach (np. obawa o zdrowie i życie własne lub kogoś z rodziny), możliwe jest dokonanie go bez podawania swoich danych osobowych.

Należy mieć jednak na uwadze to, że skuteczność takiego, przekazanego pisemnie lub telefonicznie zawiadomienia, może być nieco mniejsza, zdarza się bowiem, że zgłoszenia tego typu są niepełne, co skutkuje koniecznością ich późniejszej weryfikacji bądź uzupełnienia.

60-latek zgłosił własne porwanie. Grożą mu 2 lata w więzieniu60-latek zgłosił własne porwanie. Grożą mu 2 lata w więzieniuMichał Górecki

Złożenie zawiadomienia o przestępstwie jest bezpłatne i niesie ze sobą szereg korzyści. Odpowiednio szybka reakcja pomoże policji w zatrzymaniu sprawców, tym samym, każdy z nas, może mieć bezpośredni udział w poprawie bezpieczeństwa swojego i całego społeczeństwa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!