Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa: Przekroczono 2,5 mln zgłoszeń

W poniedziałek, 21 listopada 2022 r. na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa naniesiono 2.500.000 zagrożenie. To dowód na to, że w ciągu 6 lat działania, aplikacja jest stale popularna, a obywatele chętnie zgłaszają na niej zagrożenia. 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa: Przekroczono 2,5 mln zgłoszeń
  • Anna Malinowska
  • /
  • 21 listopada 2022

Popularność Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) to jedno z najciekawszych cyfrowych rozwiązań wdrożonych przez Komendę Główną Policji. Z jednej strony pozwala ona na zgłaszanie zauważonych przez obywateli zagrożeń, z drugiej zaś informuje o etapach ich eliminacji. W ocenie policjantów ord 2016 roku pozwoliła rozwiązać wiele lokalnych problemów w różnych obszarach życia.

Użytkownicy mają do wyboru 24 kategorie zgłoszeń. Najczęściej wybierane są te związane z ruchem drogowym np. nieprawidłowe parkowane, jazda z nadmierną prędkością, czy braki w infrastrukturze drogowej. 

Skuteczność Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Policja ocenia, że ze wszystkich zagrożeń, ponad połowa (51%) została potwierdzona, a następnie wyeliminowana w wyniku działań mundurowych. „Chociaż najczęściej wskazywane są zagrożenia dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nie można też nie dostrzegać innych kategorii zagrożeń, których występowanie wpływa negatywnie na poczucie bezpieczeństwa ludzi” – zauważa Komenda Główna Policji. 

KMZB – narzędzie ważne społecznie

Policja zwraca uwagę, że szczególnie w okresie zimowym istotne są zgłoszenia związane z osobami pozostającymi w kryzysie bezdomności, w tym również tych, którzy są uzależnieni od alkoholu. Istotne są sygnały o osobach starszych, nieporadnych życiowo, którym grozi np. wychłodzenie organizmu. Biorąc pod uwagę takie przypadki, widzimy, że KMZB może uratować niejedno życie ludzkie. 

Policja zauważa, że wystarczy poświęcić kilka chwil, aby całkowicie anonimowo dokonać zgłoszenia np. o miejscu pobytu osoby bezdomnej wymagającej pomocy. W tym celu utworzono specjalną kategorię zgłoszeń. 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa a numer 112

Policja zwraca jednak uwagę, że nie zawsze zgłoszenie na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa jest wystarczająca. „Należy także pamiętać, że w sytuacji zagrożenia życia do dyspozycji pozostaje telefon alarmowy 112 lub bezpośredni kontakt z funkcjonariuszami Policji” – czytamy w komunikacie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Policja

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!