Znalazła telefon komórkowy. Teraz może trafić do więzienia

Znalezione, niekradzione? To stare powiedzenie nie ma żadnego odniesienia do przepisów prawnych. Przekonała się o tym mieszkanka powiatu krośnieńskiego w województwie lubuskim, która zabrała ze sobą telefon komórkowy pozostawiony przez inną osobę. Telefon dzięki policji wrócił do właścicielki, ale nieuczciwa znalazczyni może trafić do więzienia.

Znalazła telefon komórkowy. Teraz może trafić do więzienia
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 listopada 2022

Odpowiedzialność karna za przywłaszczenie mienia

Historia zrelacjonowana przez lubuskich policjantów dobitnie świadczy, że czasem trudno liczyć na uczciwych znalazców. Jedna z klientek sklepu postanowiła bowiem zabrać ze sobą telefon komórkowy pozostawiony przez nieuważną osobę. Policja nie miała problemu z namierzeniem zguby. Kobieta, która przywłaszczyła urządzenie, musi się teraz liczyć z odpowiedzialnością karną. 

Pamiętaj, że gdy stajemy się posiadaczem znalezionej rzeczy, bez względu na to czy ktoś ją zostawił, czy zgubił, musimy dołożyć wszelkich starań, by przedmiot powrócił do właściciela. W innym przypadku może nam grozić nawet do roku pozbawienia wolności” – przypominają mundurowi z Krosna Odrzańskiego.

Znaleziona rzecz nie staje się własnością znalazcy!

Niezależnie od tego, w jakich okolicznościach znaleźliśmy dany przedmiot, dokumenty, portfel z pieniędzmi, nie mamy prawa traktować takich rzeczy jak swoich! Jak pokazuje jednak ta historia, nie każdy o tym pamięta i jednocześnie naraża się na niemałe problemy z prawem.

Kobieta z powiatu krośnieńskiego, robiąc zakupy w sklepie w Gubinie (Lubuskie), zauważyła przy kasie telefon komórkowy. Nie powiadomiła o tym kasjerki, do której pewnie zgłosiłaby się osoba, która go zgubiła. Postanowiła go zabrać do domu. Jak wynika z relacji policjantów, urządzenie warte było około tysiąca złotych. Dzięki ich pracy telefon wrócił do prawowitej właścicielki. O happy endzie nie może jednak mówić kobieta, która postanowiła zabrać sprzęt. Obecnie, zgodnie z przepisami grozi jej grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet więzienia do jednego roku!

Co zrobić jeśli znaleźliśmy czyjąś rzecz?

Każdy, kto odnalazł czyjąś rzecz, jest zobowiązany przez prawo, dołożyć wszelkich starań, by dany przedmiot wrócił do właściciela. Jeśli nie jesteśmy w stanie jego ustalić, mamy obowiązek oddać go do biura rzeczy znalezionych, które działa w każdym mieście powiatowym. Wyjątkiem są jedynie: paszport, dowód osobisty, broń lub amunicja, które powinny trafić do najbliższej jednostki policji. 

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!