Ekogroszek i karty graficzne - na tym próbują oszukiwać w sieci

Przeglądając informacje o ostatnich oszustwach w sieci, polegających na fałszywych ogłoszeniach, zauważamy, że dominuje kilka produktów. Wśród nich jest węgiel oraz nowoczesne karty graficzne do komputerów. Pewien 25-latek z Częstochowy, „wyczuł rynek” i próbował oszukiwać na jednym i drugim. Wpadł już w ręce policji.

Ekogroszek i karty graficzne - na tym próbują oszukiwać w sieci
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 listopada 2022

Oszustwo na ekogroszek i karty graficzne

Policjanci, którzy zajmują się walką z przestępczością gospodarczą, zatrzymali 25-latka z Częstochowy, który oszukał kilkanaście osób na przeszło 60 tysięcy złotych. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna poprzez portal aukcyjny oferował do sprzedaży ekogroszek oraz karty graficzne. Problem w tym, że nie posiadał oferowanego towaru, a jego działalność nastawiona była na wyłudzenia pieniędzy od „klientów”. Wiadomo, że częstochowianin został już decyzją sądu aresztowany. 

Zgłoszenia od poszkodowanych w sieci

Do częstochowskiej policji napłynęło 17 zgłoszeń od osób, które dokonały zakupów za pośrednictwem internetu, jednak nie otrzymało zamówionego towaru. Mimo wpłacenia ustalonej kwoty. Policja informuje, że 9 ofiar oszusta chciało w ten sposób zakupić karty graficzne. Pozostałe 8 nabyło nieistniejący ekogroszek. Funkcjonariusze wyliczyli, że wszyscy na działalności 25-latka stracili ponad 60 tysięcy złotych. 

Policja ustaliła, że sprawcą może być 25-latek, który już wcześniej był karany za bardzo podobne oszustwa. Ustalono, że przeciw niemu do sądów trafiło już 20 aktów oskarżenia. 

Jaka kara za oszustwo „na wnuczka”?Jaka kara za oszustwo „na wnuczka”?Martyna Kowalska

Usłyszał zarzuty i… oszukiwał dalej

Ciekawostką w całej sprawie jest fakt, że 25-latek już w lipcu 2022 roku usłyszał zarzuty oszustwa trzech osób. Wtedy chodziło wyłącznie o karty graficzne. Mimo tego, częstochowianin postanowił kontynuować swoje nielegalne działanie. Tym razem jednak, do oferowanego asortymentu dodał… ekogroszek. 

Jaka kara za oszustwa w internecie? 

Obecnie 25-latek z Częstochowy został decyzją sądu aresztowany tymczasowo na trzy miesiące. Jednak jego pobyt za kratami może być bardzo długie. Zgonie z Kodeksem karnym grozi mu obecnie nawet osiem lat pozbawienia wolności. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!