Przewodów: Jest ALERT dezinformacyjny!

W związku z wydarzeniami w miejscowości Przewodów w województwie lubelskim NASK oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wprowadziły „alert dezinformacyjny”. W ciągu ostatniej doby w różnych miejscach pojawiło się wiele niesprawdzonych oraz zmanipulowanych doniesień. Wiele z nich to po prostu fejk newsy.

Przewodów: Jest ALERT dezinformacyjny!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 16 listopada 2022

Uważaj na fejk newsy

Wiele nieprawdziwych informacji, które w ciągu ostatniej doby pojawiły się w mediach, mogło być elementem kampanii dezinformacyjnych – czytamy w ostrzeżeniu. Ich autorom chodzi o „wywołanie niepokoju, paniki, a także wątpliwości co do prawdziwego przebiegu zdarzenia i jego skutków” – informuje Cyfryzacja KPRM. 

Różne wątki narracyjne

Analizą informacji pojawiających się m.in. w mediach społecznościowych zajmują się specjaliści NASK. Zidentyfikowali dotąd wiele wątków narracyjnych, które mijają się z prawdą i nie mają nic wspólnego z dotychczasowymi ustaleniami w sprawie wybuchów na Lubelszczyźnie. „Panika, czy spiskowe teorie, to jest to, czego oczekuje Rosja. Nie dajmy się sprowokować” – powiedział w środę po południu podczas sejmowego wystąpienia premier Mateusz Morawiecki. 

Jak działa Rada Bezpieczeństwa Narodowego?Jak działa Rada Bezpieczeństwa Narodowego?Michał Górecki

Powściągliwość w reagowaniu na treści

NASK oraz KPRM apelują o „daleko posuniętą powściągliwość w reagowaniu na treści pochodzące z niesprawdzonych źródeł”. W tym zakresie warto zaufać oficjalnym kanałom instytucji rządowych, które są według władz przekazywane na bieżąco. 

Gdzie zgłaszać podejrzane treści?

Treści, które w naszej opinii można nosić znamiona dezinformacji, które pojawiają się w sieciach społecznościowych, można zgłaszać pod adresem poczty elektronicznej analityków NASK pod adresem [email protected].

Jak weryfikować informacje? 

NASK i KPRM przedstawiły w alercie dezinformacyjnym listę 5 punktów, które pozwolą jak najlepiej weryfikować informacje pojawiające się w sieci. Cytujemy je w całości: 

  • Korzystaj z oficjalnych źródeł informacji. Są nimi m.in. rządowe serwisy gov.pl oraz ich oficjalne konta w mediach społecznościowych.

  • Porównuj informacje w różnych kanałach. Jeżeli masz wątpliwości co do prawdziwości informacji, sięgaj co najmniej do kilku źródeł.

  • Nie ufaj anonimowym, bezosobowym profilom w mediach społecznościowych.

  • Przy sprawdzaniu informacji korzystaj z przeglądarek internetowych, które w wynikach wyszukiwania podają na wysokich miejscach znane i sprawdzone źródła informacji.

  • Zwracaj uwagę na poprawność językową i jakość zdjęć umieszczanych w komunikatach medialnych. Materiały pochodzące z niewiarygodnych źródeł zazwyczaj odznaczają się dużą liczbą błędów oraz złymi, nieadekwatnymi i często zmanipulowanymi fotografiami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!