Jak działa Rada Bezpieczeństwa Narodowego?

W kontekście ostatnich wydarzeń w Przewodowie (Lubelskie), na środę (16.11) zaplanowano posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Czym jest ten organ, jak działa, jakie są jego kompetencje? Wyjaśniamy.

Jak działa Rada Bezpieczeństwa Narodowego?
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 listopada 2022

Rada Bezpieczeństwa Narodowego

Najprościej rzecz ujmując Rada Bezpieczeństwa Narodowego, jest konstytucyjnym organem doradczym Prezydenta RP. W zakresie jego działania jest wewnętrzne oraz zewnętrzne bezpieczeństwo państwa. Jego działanie zostało określone w artykule 135 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku. Do wyłącznych kompetencji Głowy Państwa należy powoływanie oraz odwoływanie członków RBN, co również zostało określone w ustawie zasadniczej. 

24 maja 2010 roku, czyli niedługo po katastrofie smoleńskiej, określono wewnętrzny tryb działania RBN. Wówczas Marszałek Sejmu wykonujący obowiązku Prezydenta Bronisław Komorowski wydał zarządzenie, które dokładnie określa tryb działania tego organu. Obowiązuje ono do dziś. Na mocy tego aktu prawnego, RBN obraduje na zwoływanych przez Prezydenta posiedzeniach. Głowa Państwa każdorazowo przewodniczy tym spotkaniom. W przypadku nieobecności Prezydenta RP, posiedzenie prowadzi wskazany przez niego członek RBN. 

Artykuł 4. Traktatu Północnoatlantyckiego po wybuchu w Przewodowe? Co oznacza dla Polski?Artykuł 4. Traktatu Północnoatlantyckiego po wybuchu w Przewodowe? Co oznacza dla Polski?Mikołaj Frączak

Kto uczestniczy w posiedzeniach Rady Bezpieczeństwa Narodowego?

Oprócz członków Rady Bezpieczeństwa Narodowego, w jej posiedzeniach mogą uczestniczyć także osoby, które pozostają poza jej składem. Mogą to być np. byli prezydenci, premierzy, eksperci, oraz inne osoby, których wiedza i doświadczenie mogą być istotne z punktu widzenia przedmiotu zagadnień, nad którymi pochyla się RBN. 

 

Jakie są kompetencje Rady Bezpieczeństwa Narodowego

W przypadku organów doradczych, trudno mówić o tym, by RBN była ciałem decyzyjnym. Rada nie ma takich uprawnień. Może jednak rozpatrywać i opiniować kwestie związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem, strategicznymi działaniami, polityką zagraniczną, doktryną obronną czy rozwojem sił zbrojnych. Zajmuje się także kwestiami niezwiązanymi z wojskowością, czy obronnością, które są istotne dla bezpieczeństwa państwa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.