Zbierał niewybuchy z I i II wojny światowej. Zebrał… 800 kg materiałów wybuchowych

Policjanci z Augustowa zabezpieczyli przeszło 800 kilogramów materiałów wybuchowych, w tym granaty, miny i pociski artyleryjskie. Potężny arsenał zebrał 52-latek, który zajmował się nielegalnymi poszukiwaniami niewybuchów z czasów drugiej wojny światowej. 

Zbierał niewybuchy z I i II wojny światowej. Zebrał… 800 kg materiałów wybuchowych
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 listopada 2022

Arsenał poszukiwacza niewybuchów

Wykrywacze metali, znajomość miejsc działań wojennych z przeszłości, oraz brak wyobraźni. To wszystko razem wzięte sprawiło, że 52-latek z województwa podlaskiego zebrał potężny arsenał materiałów wybuchowych, których łączna masa szacowana jest na przeszło 800 kilogramów. Obecnie śledztwo w sprawie „odkrywcy” pamiątek po I i II wojnie światowej nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Augustowie.

Co zrobić, jeśli znaleźliśmy zabytek archeologiczny?Co zrobić, jeśli znaleźliśmy zabytek archeologiczny?Michał Górecki

Materiały wybuchowe na prywatnej posesji

Kryminalni z Augustowa weszli na teren posesji 52-latka w powiecie augustowskim w województwie podlaskim. Istniały bowiem przypuszczenia, że mężczyzna może być w posiadaniu materiałów wybuchowych. Oczywiście mówimy o ich nielegalnym przechowywaniu. 

Podejrzenia policjantów szybko znalazły potwierdzenie. Oprócz trzech wykrywaczy metali znaleźli ponad 800 kilogramów materiałów wybuchowych. Wśród nich znalazło się prawie 2 tysiące sztuk naboi, granaty, miny, a nawet pociski artyleryjskie. 

Niewybuchy z I i II wojny światowej

Arsenał pochodził z pierwszej połowy XX wieku i jest pozostałością po działaniach zbrojnych z okresu I oraz II wojny światowej. Dodatkowo mundurowi odnaleźli pistolet, zamek do karabinu, a także prawie 4 kilogramy prochu. 

Dodajmy, że wywożenie niebezpiecznych materiałów zajęło saperom aż trzy dni. 

ZDJĘCIE: KOMENDA POWIATOWA POLICJI W AUGUSTOWIE | POLICJA.GOV.PL

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!