Celnicy ujawnili przemyt... 8,5 tys. żywych pijawek (WIDEO)

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z województwa podkarpackiego udaremnili przemyt 8,5 tys. żywych pijawek lekarskich. Zwierzęta chronione Konwencją Waszyngtońską (CITES) próbowano wwieźć do Polski z Ukrainy przez przejście graniczne w Budomierzu. 

Celnicy ujawnili przemyt... 8,5 tys. żywych pijawek (WIDEO)
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 listopada 2022

Przemyt pijawek lekarskich z Ukrainy

Pijawki zostały odkryte podczas kontroli granicznej autokaru wjeżdżającego do Polski z terenu Ukrainy przez przejście graniczne w Budomierzu. Przemytnicy ukryli zwierzęta w płóciennych workach, które owinięte były mokrym papierem gazetowym. Taki pakunek został umieszczony w kartonach zapakowanych do luku bagażowego autobusu.

Czy pijawki są chronione?

Jak informuje KAS, 8,5 tysiąca żywych pijawek ważyło łącznie 12 kilogramów. Zwierzęta należą do gatunku Hirudo verbana, który jest chroniony na mocy prawa międzynarodowego, a konkretnie Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Z kolei prawo Unii Europejskiej zakazuje pozyskiwanie pijawek z naturalnego środowiska. 

Podejrzanym o przemyt okazał się 24-letni kierowca autobusu. Złożył on wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Wpłacił już 2 tysiące złotych na poczet ewentualnej kary. Sprawą zajmuje się obecnie Podkarpacki Urząd Celno Skarbowy w Przemyślu. 

KAS o leczeniu pijawkami

W całej spawie Krajowa Administracja Skarbowa zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt całej sprawy, a mianowicie zdrowia i bezpieczeństwa. Wykorzystywane w zakładach hirudoterapii pijawki powinny pochodzić wyłącznie ze specjalistycznych hodowli. Używanie w leczeniu pijawek pochodzących z przemytu, a nie hodowanych w izolowanych warunkach laboratoryjnych oraz żywionych w kontrolowany sposób, naraża ludzi na wiele chorób i powikłań” – informuje KAS. 

Okazy chronione przez CITES, a przewóz przez granicę

Zgodnie z prawem przywóz z krajów trzecich na teren UE lub wywóz poza Wspólnotę okazów chronionych przez CITES jest możliwy wyłącznie wtedy, kiedy posiadamy stosowne zezwolenia lub świadectwa. „Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat” – ostrzegają celnicy.

ZDJĘCIE I WIDEO: KRAJOWA ADMINISTRACJA SKARBOWA 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!