Celnicy ujawnili przemyt... 8,5 tys. żywych pijawek (WIDEO)
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z województwa podkarpackiego udaremnili przemyt 8,5 tys. żywych pijawek lekarskich. Zwierzęta chronione Konwencją Waszyngtońską (CITES) próbowano wwieźć do Polski z Ukrainy przez przejście graniczne w Budomierzu.
- Michał Górecki
- /
- 18 listopada 2022
Przemyt pijawek lekarskich z Ukrainy
Pijawki zostały odkryte podczas kontroli granicznej autokaru wjeżdżającego do Polski z terenu Ukrainy przez przejście graniczne w Budomierzu. Przemytnicy ukryli zwierzęta w płóciennych workach, które owinięte były mokrym papierem gazetowym. Taki pakunek został umieszczony w kartonach zapakowanych do luku bagażowego autobusu.
Czy pijawki są chronione?
Jak informuje KAS, 8,5 tysiąca żywych pijawek ważyło łącznie 12 kilogramów. Zwierzęta należą do gatunku Hirudo verbana, który jest chroniony na mocy prawa międzynarodowego, a konkretnie Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Z kolei prawo Unii Europejskiej zakazuje pozyskiwanie pijawek z naturalnego środowiska.
Podejrzanym o przemyt okazał się 24-letni kierowca autobusu. Złożył on wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Wpłacił już 2 tysiące złotych na poczet ewentualnej kary. Sprawą zajmuje się obecnie Podkarpacki Urząd Celno Skarbowy w Przemyślu.
KAS o leczeniu pijawkami
W całej spawie Krajowa Administracja Skarbowa zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt całej sprawy, a mianowicie zdrowia i bezpieczeństwa. „Wykorzystywane w zakładach hirudoterapii pijawki powinny pochodzić wyłącznie ze specjalistycznych hodowli. Używanie w leczeniu pijawek pochodzących z przemytu, a nie hodowanych w izolowanych warunkach laboratoryjnych oraz żywionych w kontrolowany sposób, naraża ludzi na wiele chorób i powikłań” – informuje KAS.
Okazy chronione przez CITES, a przewóz przez granicę
Zgodnie z prawem przywóz z krajów trzecich na teren UE lub wywóz poza Wspólnotę okazów chronionych przez CITES jest możliwy wyłącznie wtedy, kiedy posiadamy stosowne zezwolenia lub świadectwa. „Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat” – ostrzegają celnicy.
ZDJĘCIE I WIDEO: KRAJOWA ADMINISTRACJA SKARBOWA
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.