Witold Bańka szefem WADA na drugą kadencję. Twarde stanowisko Polaka wobec Rosji

Rada Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) powierzyła Witoldowi Bańce rolę szefa wspomnianej organizacji na drugą kadencję, która będzie trwała trzy lata. Polak nie miał żadnego kontrkandydata i został wybrany przez aklamację.

Witold Bańka szefem WADA na drugą kadencję. Twarde stanowisko Polaka wobec Rosji
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 22 listopada 2022

Bańka stoi na czele WADA od 1 stycznia 2020 roku. Podczas pierwszej kadencji spełnił postanowienia zawarte w swoim programie wyborczym. Organizacja przeszła reformę zarządzania, powołano nowy departament edukacji oraz zwiększono budżet – w 2019 roku wynosił on 37,6 milionów dolarów, natomiast w 2023 roku będzie to już 50 milionów dolarów.

Stanowisko zastępcy Bańki utrzymała Yang Yang. 46-letnia Chinka ma na koncie dwa tytuły mistrzyni olimpijskiej w short tracku. Po zakończeniu kariery sportowej była członkinią Komisji Zawodniczej WADA.

Druga kadencja Bańki zbiega się w czasie z zakończeniem zawieszenia Rosji w największych światowych imprezach sportowych, np. igrzyskach olimpijskich. W grudniu 2020 roku Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) ukarał Rosję dwuletnim wykluczeniem. Trybunał miał niezbite dowody na to, że moskiewskie laboratorium dopingowe manipulowało danymi, a proces wspomagania sportowców niedozwolonymi środkami był wspierany przez państwo.

– Nie jesteśmy naiwni. Wiemy, że zaufanie do Rosji i jej systemu antydopingowego jest bardzo niskie i oczywiście nie dzieje się to bez powodu. Można śmiało powiedzieć, że Rosja popełniła największą w historii zbrodnię przeciwko czystemu sportowi – powiedział Bańka, który dał jasno do zrozumienia, że WADA nie zamierza łagodzić swojego stanowiska wobec Rosji.

– Proces przywrócenia statusu RUSADA (Rosyjskiej Agencji Antydopingowej) jako zgodnej z Kodeksem Antydopingowym nie kończy się 17 grudnia. Szczerze mówiąc, on się wtedy zacznie. Będzie składał się z trzech faz, w których zgodność będzie wnikliwie badana – dodał szef WADA.

WADA to niezależny organ, działający jednak pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Nadrzędnym celem organizacji jest walka z niedozwolonym wspomaganiem stosowanym przez sportowców. WADA ustala również przepisy antydopingowe oraz publikuje listę zakazanych substancji.

Bańka jest byłym lekkoatletą. Jego specjalizacją był bieg na 400 metrów. W 2007 roku w japońskiej Osace wywalczył brązowy medal mistrzostw świata w sztafecie 4x400 metrów. W latach 2015-2019 pełnił funkcję ministra sportu i turystyki.

fot. 400mm

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!