Ruszył pilotażowy projekt poszukiwania sportowych talentów

Ruszył pilotażowy program „Sportowe Talenty” Ministerstwa Sportu i Turystyki. Tym razem w Opolu zorganizowano spotkanie z dyrektorami tamtejszych szkół z udziałem specjalistów, sportowców i trenerów. W tym gronie znalazł się były reprezentant Polski w piłce ręcznej Sławomir Szmal.

Ruszył pilotażowy projekt poszukiwania sportowych talentów
  • Michał Górecki
  • /
  • 23 listopada 2022

Co to jest program Sportowe Talenty?

W prawie czterdziestomilionowym kraju, muszą być przecież utalentowani zawodnicy, którzy będą odnosili sukcesy – narzekają czasem sportowi publicyści, szczególnie po nieudanych występach naszych reprezentantów w różnych dyscyplinach. Z drugiej jednak strony Polska pokazała już, że jest potęgą m.in. w lekkiej atletyce czy siatkówce. Teraz ministerstwo sportu chce kompleksowo przejrzeć młode kadry i wyłowić najbardziej obiecujących zawodników, w których warto inwestować. Dodajmy, że podobne programy organizowane są w wielu krajach Europy i świata.

„Sportowe Talenty” są ogólnopolskim programem identyfikacji talentów sportowych oraz rozpoznawania predyspozycji motorycznych dzieci i młodzieży.  Zainicjowany został przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Przy jego realizacji współpracuje także resort edukacji. 

70 mln złotych na Szkolne Kluby Sportowe (SKS)70 mln złotych na Szkolne Kluby Sportowe (SKS)Martyna Kowalska

Diagnoza kondycji fizycznej dzieci i młodzieży

Ma on jeszcze jeden ważny wymiar. Jak przekonuje MSiT - „dzięki niemu po raz pierwszy w historii uzyskamy kompleksową diagnozę kondycji fizycznej dzieci i młodzieży”. Można przypuszczać, że zebrane w ten sposób informacje mogą być cenne w wielu dziedzinach. Np. przy ustalaniu programu zajęć z wychowania fizycznego, a także profilaktyki zdrowotnej najmłodszych Polaków. 

Cele programu Sportowe Talenty

Celem programu „Sportowe Talenty” jest odkrywanie najbardziej utalentowanych sportowo uczniów. Działania wspomaga internetowa platforma sportowetalenty.pl, która ma zostać udostępniona nauczycielom do wprowadzania wyników testów sprawnościowych przeprowadzanych na lekcjach wychowania fizycznego. Dodatkowo pozwoli ona na monitorowanie postępów młodych sportowców. 

Poszukiwanie talentów rozpoczęte od Opolszczyzny

Spotkanie w Opolu to pierwsze z całej serii wydarzeń, jakie zaplanowało Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach promocji oraz wdrażania tego programu. Jeszcze w listopadzie odbędą się trzy spotkania z nauczycielami z terenu województwa opolskiego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!