Nowa ustawa ma chronić rodziny przed przemocą

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jak wyjaśnia resort rodziny, chodzi o rozszerzenie definicji przemocy domowej o takie działania jak: przemoc ekonomiczna i cyfrowa. Do tego dochodzą rozwiązania na rzecz większej ochrony potencjalnych ofiar. 

Nowa ustawa ma chronić rodziny przed przemocą
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 listopada 2022

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Projekt został przedstawiony przez minister rodziny i polityki społecznej. Resort zwraca uwagę, że pierwsza ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie weszła w życie w 2005 roku. Z kolei w dwa lata temu weszły w życie przepisy, które mają izolować sprawców przemocy od osób poszkodowanych. 

MRiPS zwraca uwagę na fakt, że nadal istnieje potrzeba dostosowania prawa do zmieniających się uwarunkowań. Konieczne jest także wprowadzenie do polskiego prawa rozwiązań, które zwiększą skuteczność przeciwdziałania przemocy domowej, a także zniwelują skalę omawianego zjawiska. 

Większa ochrona rodzin

Jak wyjaśnia wiceminister rodziny i polityki społecznej Anna Schmidt — „Projekt przyjęty przez Radę Ministrów zakłada przede wszystkim rozszerzenie definicji przemocy domowej o przemoc ekonomiczną. Nowym rodzajem przemocy będzie także opis zachowań, które mogą wzbudzić poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, a podejmowane są online”. 

 

Nowości w nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Przyjęty przez rząd projekt rozszerza krąg osób, które są objęte ochroną także na niezamieszkujących razem byłych partnerów oraz dzieci będące świadkami przemocy. Po drugie, ustanowiony zostanie standard podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej.

Nowelizacja ustawy ma lepiej precyzować przepisy związane z kwalifikacjami osób kierujących specjalistycznymi ośrodkami wsparcia dla osób doznających przemocy domowej.

Rola samorządów w przeciwdziałaniu przemocy domowej

Nowelizacja ustawy przewiduje także wprowadzenie zmian dotyczących pracy zespołów interdyscyplinarnych i dotychczasowych grup roboczych, które funkcjonują w gminach.

Nowe prawo wejdzie w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!