Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią - przedłużony!

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał kolejne rozporządzenie, na mocy którego przedłużony zostanie zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicznej między Polską a Białorusią. Ograniczenie ma obowiązywać do 31 grudnia 2022 r. 

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią - przedłużony!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 listopada 2022

Zakaz przebywania przy granicy polsko-białoruskiej

O przedłużeniu zakazu poinformowało we wtorek, 22 listopada, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zakaz ma związek z pracami nad instalacją elektronicznych elementów bariery, która ma zabezpieczać terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na granicy z Republiką Białorusi. 

Kolejne przedłużenie zakazu

Przypomnijmy, obecnie zakaz ten obowiązuje na mocy rozporządzenia z sierpnia 2022 roku. Zgodnie z zapisami miał obowiązywać do końca listopada. Teraz wiadomo, że ograniczenia zostaną utrzymane w mocy do końca roku.

Zakaz przebywania zgodnie z rozporządzeniem obejmuje obszar w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białorusi. 

Na polsko-białoruskiej granicy wciąż notowane są próby nielegalnego przekroczenia granicyNa polsko-białoruskiej granicy wciąż notowane są próby nielegalnego przekroczenia granicyMikołaj Frączak

Gdzie dokładnie obowiązuje zakaz?

Rozporządzenie wojewody podlaskiego dokładnie wskazuje odcinek, na którym obostrzenia zostaną podtrzymane. Mowa o odcinku od tzw. trójstyku granic RP, Republiki Litewskiej oraz Białorusi, tj. od znaku granicznego nr 498, łącznie z obszarem położonym w promieniu 200 metrów od tego znaku. 

Zakaz będzie obowiązywał do północnego brzegu rzeki Bug, a konkretnie do punktu oznaczonego znakiem granicznym nr 444 łącznie z obszarem w promieniu 200 metrów od tego miejsca. 

Obszar objęty zakazem będzie dobrze oznaczony

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - „obszar, na którym został wprowadzony zakaz przebywania, oznacza się w dobrze widocznych miejscach tablicami z napisem »Obszar objęty zakazem przebywania – wejście zabronione«”.

Wiadomo, że rozporządzenie, o którym mowa zostało wydane na wniosek komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!