Na polsko-białoruskiej granicy wciąż notowane są próby nielegalnego przekroczenia granicy

13.163 próby nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy odnotowali od początku roku funkcjonariusze Straży Granicznej RP. Dane pochodzą za okres od 1 stycznia do 15 listopada 2022 roku. Polscy pogranicznicy, także w listopadzie mają pełne ręce pracy.

Na polsko-białoruskiej granicy wciąż notowane są próby nielegalnego przekroczenia granicy
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 listopada 2022

Migranci na polsko-białoruskiej granicy

Tylko we wtorek, 15 listopada mundurowi z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili 28 obcokrajowców, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć polską granicę od strony Białorusi. 

Incydenty, o których mówimy, miały miejsce w różnych punktach na linii granicznej. Mowa o odcinkach ochranianych przez placówki Straży Granicznej w Bobrownikach, Michałowie, Narewce, Dubiczach Cerkiewnych, Czeremsze i Mielniku.

Skąd napływają migranci na granicę polsko-białoruską?

Podobnie jak w 2021 roku, kiedy mieliśmy do czynienia ze szczytem kryzysu migracyjnego, próby nielegalnego przekroczenia granicy podejmują przede wszystkim obywatele krajów Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Wśród migrantów zatrzymanych we wtorek znalazły się osoby pochodzące z Jemenu, Iraku, Konga, Afganistanu.

MON: Powstanie zapora na polsko-rosyjskiej granicy!MON: Powstanie zapora na polsko-rosyjskiej granicy!Martyna Kowalska

Czy zapora na granicy działa?

Straż Graniczna relacjonuje, że na odcinkach ochranianych przez Straż Graniczną z placówek w Czeremsze oraz Mielniku, grupy obcokrajowców podchodziły pod zaporę, jednak na widok polskich mundurowych cofały się z powrotem w głąb terytorium Białorusi. 

Od początku 2022 roku funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili 13.163 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Tylko w listopadzie takich prób odnotowano 1.302. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!