MON: Powstanie zapora na polsko-rosyjskiej granicy!

Polska wybuduje tymczasową zaporę na polsko-rosyjskiej granicy. MON obawia się kryzysu migracyjnego, tym razem na kierunku z Obwodu Kaliningradzkiego. Decyzję w tej sprawie podjął wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

MON: Powstanie zapora na polsko-rosyjskiej granicy!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 listopada 2022

Zapora na polsko-rosyjskiej granicy

Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że prace nad ogrodzeniem mają zostać przeprowadzone w bardzo szybkim tempie. Szef MON zwrócił uwagę, że polscy saperzy mają w tym obszarze ogromne doświadczenie, jakie zdobyli w 2021 roku w czasie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. 

Polityk zauważył, że wybudowana wówczas zapora ochroniła Polskę przed zalewem migrantów. „W mojej ocenie był to plan napisany na Kremlu” – skomentował ubiegłoroczny kryzys graniczny. 

 

Kaliningrad otworzy się na uchodźców z Bliskiego Wschodu? 

Przypomnijmy, zgodnie z informacją rosyjskiej agencji informacyjnej TASS, od 1 listopada 2022, miało wejść w życie prawo „otwartego nieba” nad obwodem kaliningradzkim dla linii lotniczych z krajów, z którymi Rosja nadal współpracuje. 

Pojawiły się wnioski, że to „gra”, której celem jest wywołanie kryzysu granicznego i migracyjnego, podobnego do tego, jaki obserwowaliśmy jesienią 2021 roku na odcinku granicy z Białorusią. 

Długość polsko-rosyjskiej granicy

Długość granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską, a dokładnie rosyjską eksklawą, czyli obwodem kaliningradzkim wynosi 232,04 km, z czego odcinek lądowy wynosi 209,83 km. W zasadniczej części stanowi ona północną granicę województwa warmińsko-mazurskiego, oraz na bardzo krótkim odcinku przecina Mierzeję Wiślaną w województwie pomorskim. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!