Bezpłatna komunikacja tylko dla członków związku niewidomych. Niezrzeszeni muszą płacić

Według Rzecznika Praw Obywatelskich bezpłatne przejazdy komunikacją miejską wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością wzroku, ale zrzeszonych w Polskim Związku Niewidomych, może być dyskryminacją. Przecież zgodnie z art. 32 Konstytucji RP wszyscy są równi wobec prawa, a każdy posiada prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

Bezpłatna komunikacja tylko dla członków związku niewidomych. Niezrzeszeni muszą płacić
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 2 listopada 2022

Kto ma legitymację, ten ma ulgę

Mieszkanka Ełku zwróciła się o pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich. A chodzi o miejscowe prawo do otrzymania możliwości bezpłatnych przejazdów komunikacją na terenie miasta przez niewidomych.

- Zgodnie z miejscowymi przepisami do korzystania z przejazdów bezpłatnych są uprawnione m.in. osoby niewidome i ociemniałe. Te same przepisy uzależniają możliwość skorzystania z tego uprawnienia od posiadania ważnej legitymacji Polskiego Związku Niewidomych wraz z dokumentem tożsamości. Skarżąca jest osobą z niepełnosprawnością narządu wzroku w stopniu umiarkowanym, ale nie może korzystać z bezpłatnych przejazdów, bo nie jest członkiem Polskiego Związku Niewidomych - informuje biuro RPO.

Według Konstytucji...

Jak przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich, zgodnie z art. 32 Konstytucji RP wszyscy są równi wobec prawa, a każdy posiada prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Zasada niedyskryminacji i równości zakłada wymóg równego traktowania tzw. podmiotów podobnych, które legitymują się tożsamą cechą konstytutywną — w danej sytuacji relewantną i istotną. 

Będzie nowa edycja programu Opieka 75+Będzie nowa edycja programu Opieka 75+Michał Górecki

- Co do zasady, zakazane jest nierówne traktowanie podmiotów podobnych. A wprowadzane odstępstwa od zasady równości muszą mieć charakter racjonalnie uzasadniony i nie wolno dokonywać zróżnicowania według dowolnie ustalonego kryterium - zaznacza biuro RPO.

W związku z tym rzecznik praw obywatelskich ma wątpliwość, czy zwolnienie z opłat w komunikacji miejskiej wyłącznie osób niewidomych i słabowidzących tylko w oparciu o legitymację Polskiego Związku Niewidomych, nie dyskryminuje osób niewidomych i słabowidzących, które nie są zrzeszone w tej organizacji.

- Członkostwo w Polskim Związku Niewidomych nie zmienia w żaden sposób ani prawnej, ani tym bardziej realnej i praktycznej sytuacji osoby niewidomej lub słabowidzącej. Osoba taka, która nie jest zrzeszona w związku niewidomych może mieć takie same problemy w korzystaniu z komunikacji publicznej, co osoba z tą samą niepełnosprawnością, ale która ma stosowną legitymację — zaznacza RPO, dodając, że takie różnicowanie może dodatkowo przyczynić się do wykluczenia komunikacyjnego osób, których ze względu na stan zdrowia i związaną z nim sytuację materialną nie mogą sobie pozwolić na bilety nieobjęte stosowną ulgą.

Biuro RPO poprosiło więc Urząd Miasta Ełku o wyjaśnienie przyczyn zróżnicowania sytuacji prawnej osób niewidomych i słabowidzących w zakresie korzystania z bezpłatnych przejazdów w komunikacji miejskiej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!