Będzie nowa edycja programu Opieka 75+

Samorządy do 60 tys. mieszkańców, które planują organizację świadczeń opiekuńczych dla seniorów, nie muszą już dłużekj czekać na decyzję. Minister rodziny zaakceptowała program „Opieka 75+” na 2023 rok. To oznacza, że w przyszłym roku będą realizowane działania, które spotkały się dużą aprobatą społeczną. 

Będzie nowa edycja programu Opieka 75+
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 października 2022

Opieka 75+ w 2023 roku

Głównym zadaniem, jakie postawiono przed programem, jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych, dla osób, które ukończyły 75. rok życia. Mowa o osobach samotnych, lub samotnie gospodarujących, a także tych, które funkcjonują w rodzinach. 

Dla kogo pieniądze na opiekę nad seniorami?

Program Opieka 75+ adresowany jest do gmin miejskich, wiejskich oraz miejsko-wiejskich, których populacja nie przekracza 60 tys. mieszkańców. Samorządy mogą liczyć na dofinansowanie do 60% przewidywanych kosztów. 

Kto może realizować świadczenia dla seniorów?

Jak wyjaśnia ministerstwo rodziny, pieniądze należą się zarówno tym samorządom, które realizują świadczenia samodzielnie, jak również tym, które delegują zadania do ośrodka pomocy społecznej, centrum usług społecznych lub zlecają je organizacjom lub prywatnym podmiotom.

Na co pieniądze z programu Opieka 75+?

Środki finansowe z programu samorządy mogą wydatkować na (cytujemy za MRiPS)

  • dofinansowanie do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, którym przedmiotowe usługi były świadczone w ramach programu i będą kontynuowane w roku 2023;

  • dofinansowanie do usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, którym w roku 2022 te usługi nie były świadczone (osoby nowe);

  • dofinansowanie w 2023 r. do zwiększenia liczby godzin usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej.

Program Opieka 75+

Opieka 75+ w liczbach

Program Opieka 75+ jest realizowany od 2018 roku. W pierwszym roku na ten cel przeznaczono ponad 4,3 mln złotych. Wówczas uczestniczyły w nim 394 gminy, a pomoc trafiła do 2,8 tys. seniorów. Z kolei w tym roku budżet wzrósł do kwoty ponad 38 mln zł. Środki z programu otrzymało 616 gmin, co przekłada się na wsparcie dla ponad 9,5 tys. osób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!